Rozměry pracoviště

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová

V objektu bývalého vepřína máme záměr vybudovat kovárnu. Protože je ale výška objektu pouze 2 m, jsme nuceni snížit podlahu, abychom do prostoru budoucí dílny mohli nainstalovat strojní zařízení (buchar, sloupovou vrtačku, výheň apod.). Doslechli jsme se, že snad existuje nějaký předpis (norma), který stanovuje jak má být dílna vysoká. Nejsem si vůbec jist, zda je to předpis z oblasti BOZP nebo předpis hygienický. Nemohli byste mi, prosím, poradit ze kterého předpisu se dozvím, na jakou konečnou výšku jsme povinni daný objekt upravit nebo mi, prosím, poradili přímo? Dodávám, že kovárna bude mít rozměry: délka 12 m a šířka 8 m. Dále bych potřeboval vědět, kolik oken je nutné do tohoto objektu nainstalovat. Prozatím máme v plánu nainstalovat 3 ks oken o rozměrech 105 x 100 cm. Vstup do kovárny bude řešen vstupními dveřmi o rozměrech 3,5 x 2,55 m. Podotýkám, že v kovárně bude při provozu výheň a v dílně se bude provozovat pouze tzv. kovářské svařování. Případné svařování elektrickým proudem, případně v ochranné atmosféře CO2 nebo svařování plamenem bude provozováno vně kovárny. Tento dotaz vznáším z toho důvodu, že bychom neradi při závěrečné kolaudaci zjistili, že výška objektu je nedostačující a neodpovídá předpisům.

Předpisem, o který se Vám jedná je nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, ve znění pozdějších předpisů. V příloze č. 6 tohoto nařízení vlády jsou stanoveny prostorové požadavky na pracoviště. Platí zásada, že pro jednoho zaměstnance musí být na pracovišti volná podlahová plocha nejméně 2 m2  mimo zařízení a spojovací cesty. Šíře volné plochy pro pohyb nesmí být v žádném místě zúžena pod 1 m. Světlá výška pracovišť, na kterých se vykonává trvalá práce, musí být:
a) při ploše do 20 m2  nejméně 2,50 m,
b) při ploše do 50 m2  nejméně 2,60 m,
c) při ploše od 51 do 100 m2  nejméně 2,70 m,
d) při ploše od 101 do 2000 m2 nejméně 3,00 m,
e) při ploše více než 2000 m2 nejméně 3,25 m.

Světlá výška místností se šikmými stropy při ploše do 20 m2 , na kterých se vykonává trvalá práce, musí být minimálně nad polovinou podlahové plochy 2,30 m. Místnosti s plochami uvedenými v písmenech b) až e) musí mít minimálně nad polovinou podlahové plochy světlé výšky zde uvedené. Dále platí, že při těžké tělesné práci má připadnout na jednoho zaměstnance minimálně nejméně 12 m2. Nakonec toto nařízení vlády stanoví některé požadavky na pracovní místo. Nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, ve znění pozdějších předpisů, je důležité také z toho důvodu, že stanoví v příloze č. 2 hygienické požadavky na větrání pracovišť a v ustanovení § 3 požadavky na osvětlení. Jinak Vám ještě doporučuji prostudovat nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí, kde jsou požadavky na:
• stabilitu a mechanickou odolnost staveb,
• elektrickou instalaci, průmyslové rozvody, potrubní systémy, vedení a sítě, únikové cesty a východy,
• střechy, příčky, stěny a stropy, podlahy,
• pracoviště s výskytem prachu a škodlivin v pracovním ovzduší,
• dopravní komunikace, nebezpečný prostor,
• nakládací a vykládací rampy,
• pracoviště pro výrobu, opravy a údržbu dopravních prostředků,
• poskytování první pomoci,
• venkovní pracoviště,
• skladování a manipulace s materiálem a břemeny,
• sklad pohonných hmot, hořlavých kapalin a tuhých maziv,
• nízkotlakou kotelnu.

Při umístění strojů se budete muset řídit také nařízením vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí. V neposlední řadě se musíte řídit i nařízením vlády č. 406/2004 Sb., o bližších požadavcích na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v prostředí s nebezpečím výbuchu. To stanoví požadavky ohledně pracovišť, kde se svařuje apod.

Autor článku: 

Komentáře

Osvětlení

12.09.2007 - 16:37 Jaroslav Vagenknecht
<P>Domnívám se, že by to za Vás měl stanovit a vypočítat projektant. (Vy máte sice záměr, ale projekt by měl provádět odborník - architekt, stejně tak jako stavební úpravy zase firma).</P> <P>K osvětlení je v nařízení vlády č.178/2001 Sb. věnován §3 s odkazem na "nejméně normové hodnoty". Normy pro osvětlení byly&nbsp;do 1.4.2004 ČSN 360450 (umělé osvětlení vnitřních prostorů) a 360451&nbsp;(umělé osvětlení průmyslových prostorů) a nyní je nahradila norma&nbsp;ČSN EN 12464-1. Tam je třeba hledat, ale výpočet bych opravdu nechal na projektantovi.</P> <P>&nbsp;</P>

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail