Rozdělená směna

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Pracuji ve školství jako uklízečka. Moje pracovní doba byla rozvržena na dvě části. Ráno 30 minut, pak jsem opouštěla pracoviště a vracela jsem se v 11 hodin a odpracovala jsem 6 hodin. Nyní mi zaměstnavatel sdělil, že podle zákona nelze mít takto upravenou pracovní dobu. Je to pravda?

Právní úprava týkající se rozvržení pracovní doby se nezměnila. Nový zákoník práce č. 262/2006 Sb. je ještě oproti starému zákoníku práce č. 65/1965 Sb. mnohem liberálnější, je postaven na zásadě „je dovoleno vše, co zákon nezakazuje“. A samozřejmě rozvržení pracovní doby tak, že směny jsou děleny na dvě nebo více částí  zákon nezakazuje. Nakonec to ani zakazovat nemůže, protože by to bylo pro praxi nepřijatelné. Máme řadu provozů (obchod, služby apod.), kde se pracovní doba běžně rozvrhuje do tzv. dělených směn. Takže z pohledu rozvržení pracovní doby Vaší dohodě se zaměstnavatelem, že budete mít směnu rozvrženu do dvou částí, nic nebrání.

Podle mého názoru však Vašeho zaměstnavatele vedla k tomu, že Vám sdělil, že nemůžete mít rozdělenou směnu, skutečnost, že si uvědomil, že v případě rozdělené směny máte právo na příplatek za rozdělenou směnu podle ustanovení § 130 zákoníku práce. Váš zaměstnavatel je školská právnická osoba zřízená Ministerstvem školství, mládeže nebo tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí podle školského zákona a ta poskytuje podle ustanovení § 109 odst. 3 zákoníku práce zaměstnancům plat. Plat je pak stanoven kogentně zákoníkem práce a mimo jiné je zde v ustanovení § 130 zákoníku práce výslovně stanoveno, že „Zaměstnanci, který pracuje ve směnách rozdělených na 2 nebo více částí, přísluší příplatek ve výši 30% průměrného hodinového výdělku za každou takto rozdělenou směnu. Rozdělenou směnou se pro účely tohoto zákona rozumí směna, ve které souvislé přerušení práce nebo jejich souhrn činí alespoň 2 hodiny.“  Jak se mi zdá z Vašeho dotazu, tak asi Vaše rozdělení směny splňuje podmínku souvislého přerušení na 2 a více hodin a zaměstnavatel Vám musí od 1. ledna tento příplatek doplatit. Tento příplatek Vám totiž náleží ze zákona, Vy se ho nemůžete vzdát, takové ujednání se zaměstnavatelem by bylo neplatné.

Z toho důvodu doporučuji sjednat se zaměstnavatelem takové rozvržení směny, které bude vyhovovat Vám oběma, zaměstnavateli z finančních důvodů a Vám z osobních důvodů, pro které jste měla již v minulosti směnu rozdělenou. Zákoník práce Vás v tomto směru neomezuje, je však v té souvislosti také třeba respektovat ustanovení zákoníku práce o platu.

Autor článku: 

Komentáře

Dělená směna - podmínka odpracování 8 hodin

16.02.2008 - 15:06 Alena Víšková
Prosím o ujasnění, zda je stále podmínkou odpracovat 8 hodin denně, aby mohl být vyplacen příplatek za dělenou směnu ve výši 20% průměrného výdělku s tím, že pracovnice splňuje podmínku alespoň dvou hodin pauzy mezi směnami. Zmíněná pracovnice pracuje v základní škole jako uklízečka. Děkuji.

rozdělená směna

27.04.2008 - 18:27 Michal n
Dobrý den, potřeboval bych vědět, zda jsem podle zákoníku práce povinen v soukromé sféře, (zaměstnanci se mzdami, ne platy) povinen vyplácet příplatky za dělenou směnu. Tyto příplatky je zaměstnavatel povinen vyplácet ve státní správě, ale v soukromém sektoru se to nikdě neřeší. (Jedná se o zemědělský podnik - živočišná výroba) Děkuji za vyjádření

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail