Psychika a bolesti zad

Zdroj: 

Posloucháte bolest? Nebo spolknete pilulku a jedete dál? Ať si to připouštíte nebo ne, tělo a duše jsou spojené nádoby. Za bolestí se často skrývá něco zcela jiného.

Na bolest analgetikum. Na úzkost antidepresivum. Na hlavu obklad. Na záda masáž. Na stres psychologa. Na tělo náplast. Na duši…. 

Naše tělo je, na rozdíl od nás, velice moudré. Bolest je často výstražný signál. Když duše trpí, tělo strádá. Zamysleli jste se nad původcem svého trápení?

Za bolestí se často skrývá něco zcela jiného

Absolvovali jste veškerá vyšetření a kde nic tu nic. Terapie máte za sebou, ale:

  • hlava vás bolí dál…  Na co stále myslíte? Čeho máte plnou hlavu?
  • žáha nepřestává pálit … Co už vám definitivně leze krkem? 
  • záda působí utrpení… Čeho už je moc? Co už nezvládáte?

A další sliby a úkoly, které jste si naložily na své tělo a nedokážete je pustit. Než poběžíte k lékaři, zamyslete se. Na jakou chybu vás tělo upozorňuje? S čím vaše hlava bojuje? 

Pověz mi, jak žiješ, a já uhodnu, co tě bolí

Psychosomatika. Obor, který se problémy duše a těla zabývá, se stává čím dál víc populární. Poprvé jsem o psychosomatice slyšela před několika lety z úst pana doktora Hnízdila. Přesně to, s čím se setkávám ve své ordinaci. Hledání cesty k řešení problému pacienta mnohdy není o léku či léčebné metodě, ale o prozkoumání celkové životní situace. 

Někdy lidé pochopí, že původcem je dlouhodobý stres. Řešení ale vidí jako prostou a jednorázovou změnu. Konstatují: “Já ty problémy se zády mám od nervů. Mám toho prostě moc. Vyřeším to a bude to dobré.”
Bohužel to tímto způsobem nefunguje. Nestačí si “dát voraz”. Nechat se namasírovat, týden ležet na pláži bez signálu a pak naskočit znovu do toho bláznivého kolotoče. Krize musí přinést změnu. Když vás bolí záda ze stresu, svaly jsou dlouhodobě ve zvýšeném napětí, mění se pohybové vzorce. Je nutné začít se svaly dlouhodobě pracovat, cvičit a hlavně - změnit životní rytmus. 

Místo naslouchání Ibalgin či pár panáků

Zaposlouchejte se... Co vám šeptá vaše tělo? Nebo, že by už na vás doslova řvalo? Věřte, že to jsou varovné signály a ty není radno ignorovat. Ještě máte čas něco změnit, dříve než na vás dolehne bolest a nemoc.

Napětí střídá napětí

Já mám stres. Ty máš stres. My máme stres. Oni mají stres. Všichni mají stres. Od dělníka po manažera ve velké firmě. Stala se někde chyba nebo to tak bylo vždy? 

Stres ve středověku

Stres a napětí tu bylo od počátku lidstva. Nevěříte? Představte si hluboký středověk. Posel na koni doručuje zprávu do druhé říše. Cestou necestou, přes hluboké lesy, přes hory a doly. Stres! Ohrožován loupežníky a divokou zvěří. Stach! Bezpochyby riskuje svůj život.

Stres dnes

Budíček před šestou. Rychlá snídaně. Zaměstnanec nejmenované firmy skládá děti do auta a rozváží je do vzdělávacích zařízení. Půlhodinka v koloně. Stres! Doběh na pracoviště za pět devět. V deset porada s prezentací, která se bůhvíproč zasekla. Stres! Oběd ve fast foodu (fast = rychle). Odpoledne hodnocení projektu investorem. Strach! Večer kolona. Stres!

A jak to bylo dál?

...a posel přijel šťastně do cíle. Napětí z nebezpečí opadlo. Posel hodoval, tancoval, jedl, pil a celé noci promiloval. 

Napětí vystřídalo uvolnění. 

...a zaměstnanec přijel domů. Vyskládal nákup, napsal s dětmi úkoly, zaplatil hypotéku a sedl si k televizi, aby shlédl akční horor o ekonomické krizi.

Napětí vystřídalo napětí.

Principem zdravého života je střídání stavu napětí, stresu a uvolnění, relaxace. A v moderní době chybí právě to uvolnění, mnohdy radost, veselí a tancování.

Stres je v pořádku. Do určité míry

Stres vám zrychluje dech i tep, krevní tlak letí prudce nahoru, svaly se napínají … Stres vás připravuje na výkon, povzbuzuje vás a hecuje k lepším výsledkům. Potud je všechno v pořádku. Zádrhel nastává, pokud se stres stává vašim kamarádem - krade vám spánek, způsobuje bolesti všeho druhu. Nikdy nekončící scénáře obav, úzkostí, vzteku a frustrace nemají začátku ani konce. Právě přestal fungovat zdraví princip - napětí a uvolnění.

Něco s tím dělejte nebo se připravte na utrpení

Pokud se vy sami nerozhodnete přetnout kruh napětí - bolest - napětí, nikdy se z kolotoče zdravotních obtíží nedostanete.

Proč si:

  • nenaložíte jen tolik práce a povinností, kolik skutečně zvládnete,
  • nepojmenujete, co vás tolik stresuje,
  • nepromyslíte, jak se zachovat, když na vás stresová situace dopadne,
  • nedopřejete pravidelné ticho a pohodlí,
  • pravidelně nevěnujete fyzické aktivitě?

Ve dvou se to lépe táhne

V dnešní době existují podpůrné skupiny s různým zaměřením. Lidé do nich zapojení mají něco společného. Sdílejí, motivují se, podporují se, radí si. Skupiny kojících matek, skupiny fanoušků sportu, podpůrné skupiny pro pečovatele, pro ty co rádi běhají... 

Ve dvou se to prostě lépe táhne. Jednou hecujete vy a podruhé váš sparingpartner.

Staňme se partnery! Skočte do nového životního režimu se mnou

Začněte krátkou ranní rozcvičkou nebo ucelenou cvičební jednotkou.

Nebo se nechte namotivovat a pusťte se do toho se svými kolegy v práci. Možností mám připraveno mnoho.

http://www.mariezemankova.cz/

Autor článku: 

Komentáře

Reklama nebo prevence?

01.06.2017 - 14:04 Radoslav Vlasák
Sice by - třeba - někdo mohl namítat, že článek vyhlíží spíš jako reklama, ale domnívám se, že je to především - samozřejmě velmi potřebný - návod na prevenci. Té není nikdy dost, zvlášť u potíží s pohybovým aparátem (a mj. i čerstvě ve vazbě na nemoci z povolání).

Článek

06.06.2017 - 11:37 Lukáš Rak
Zdravím, za mě trefný a velmi slušný článek. Domnívám se, že těchto článků budu postupem čau přibývat, stejně tak, jak se stále postupně zvyšuje tlak na výkony v práci, důraz na výkonnostní tabulky, požadavky na růst ekonomiky apod. Stejně jako země, tak i my lidé máme „pouze“ omezené kapacity růstu, které jsme schopni snést...pak si to začíná vybírat svoji daň...

Samozřejmě...

08.06.2017 - 09:28 Radoslav Vlasák
...teď by ještě bylo zapotřebí, aby se prevence a rehabilitace (zejména ta po pracovních úrazech a u nemocí z povolání) konečně dostala na potřebnou úroveň. Zase je to všechno "o těch penězích" - a když tzv. přebytky ze zákonného úrazového pojištění končí ve státním rozpočtu bez konkrétního určení právě na tu prevenci (samozřejmě včetně výchovy a vzdělávání atd.) a rehabilitaci, aniž by byla v dohledné době naděje na pozitivní změnu...

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail