Proplatí zaměstnavatel náklady na léčení nemoci z povolání na soukromé klinice?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Mám uznanou nemoc z povolání - lymskou boreliózu. V současnosti se léčím na soukromé klinice ve spolupráci s praktickým lékařem. Na soukromé klinice samozřejmě platím za testy, konzultace a dále pak za léky, které nemůže praktický lékař předepsat. Mohu všechny tyto náklady žádat po zaměstnavateli? V případě, že ano, lze žádat postupně, nebo až po skončení léčby? Kdy skončí léčba chronické boreliózy a jestli někdy skončí, je "ve hvězdách".

Ano samozřejmě – v daném případě jde o náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením podle § 271d zákoníku práce (ZP). Žádným právním předpisem není stanoveno, kde a jak se má zaměstnanec léčit. Navíc, když píšete, že se léčíte ve spolupráci s praktickým lékařem, tak jde zajisté o náklady účelně vynaložené. Účelně vynaložené náklady se – jak vyplývá z ustanovení § 271d ZP – proplácejí zpětně (viz „…tomu, kdo tyto náklady vynaložil.“), ale samozřejmě se proplácejí průběžně, v průběhu léčby. Je proto třeba v praxi se dohodnout s odpovědným zaměstnavatelem, jak často Vám bude tyto náklady proplácet a prokazovat mu je například jednou za tři měsíce nebo jednou za půl roku, aby on Vám je následně hradil. Domnívám se, že platby každý měsíc by byly nepraktické jak pro Vás, tak pro zaměstnavatele. Proto doporučuji, abyste nyní prokázal zaměstnavateli zpětně veškeré náklady, které jste dosud již vynaložil a do budoucna se s ním dohodl, jak často budete tyto náhrady předkládat k proplacení, aby i on to mohl zařídit se svojí pojišťovnou.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail