Připadám si jako novodobý otrok

Zdroj: 

Autor příspěvku si nepřál být jmenován.

Zatímco jiní (zvláště politici nebo ti, co mají přístup k evropským dotacím) se snaží, aby si ze společného koláče ukrojili co největší kus pro sebe, já zažívám v práci téměř něco jako novodobé otroctví. V práci jsem od nevidím do nevidím za podprůměrnou mzdu. Pracuji ve skladu, kde je naskládáno mnohem větší množství věcí, než pro jaké je sklad určen. Někdy nevím, jak se v tom nepřehledném zmatku vyznat. Zaměstnavatel mi nechce přidělit osobní ochranné pracovní prostředky, ale donutil mě podepsat papír, že jsem je dostal. Pracoval jsem na pokaženém stroji (na což jsem upozorňoval, ale bez výsledku) a nebyl jsem k práci na něm proškolen. Z toho důvodu jsem utrpěl pracovní úraz, záznam o úrazu zaměstnavatel pozměnil, aby to nevyznělo v jeho neprospěch. Pak mi ještě přidal další práci, kterou jsem neměl v pracovní smlouvě, bez přidání mzdy, a to už je příliš. Aktivně se snažím o změnu místa, ale tam, odkud pocházím, moc vhodných nabídek není.

Pošlete i Vy své zkušenosti s BOZP ve svém okolí, se zajišťováním úkolů v prevenci rizik, s aplikací právních předpisů BOZP, s problémy, se kterými se na svých pracovištích potýkáte apod. na adresu
bozpinfo@vubp-praha.cz. Minimální délka příspěvku je 5 řádků stránky A4, maximální 1 normostrana (1 800 znaků, což odpovídá cca 30 řádkům). Každý půlrok se bude losovat o účast na jednodenní vzdělávací akci VÚBP, v. v. i., dle vlastního výběru zdarma. Druhý a třetí vylosovaný účastník obdrží balíček propagačních předmětů.

Komentáře

Bohužel...

11.05.2017 - 23:22 Radoslav Vlasák
Bohužel to tak ještě pořád u některých zaměstnavatelů vypadá. Proč - to je na mnohem delší úvahu. Aspoň tedy značně zjednodušeně a zkráceně - počínaje nedostatečnou personální kapacitou orgánů státního dozoru, přes nepochopení lidí, že právě odbory mohou v podobných situacích být jejich vlivnými pomocníky, a konče třeba nedostatečnou prevencí, výchovou a vzděláváním (zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů) a nefunkčním tzv. úrazovým pojištěním.

Potvrziji

15.05.2017 - 07:39 Josef Všetička
Bohužel musím jen potvrdit komentář pana Vlasáka. A něco přidám i já. Malí zaměstnavatelé BOZP neřeší vůbec a ani nechtějí. Ti, kteří to řešit chtějí, tak jen něco, co si určí sami, dokonce si myslí, že práce OZO obnáší např. 2x ročně prohlídku pracoviště se zápisem z kontroly a jednou ročně kontrolu dokumentace v šanonech. Berou to, jako vyhozené peníze a až jim přijde kontrola, nestačí se divit a nejraději by pak vinu hodili na nás... I s tím jsem se již bohužel setkal. Jiní zaměstnavatelé, hlavně střední a větší, zase BOZP řeší a staví ji takzvaně na 1. místo, ovšem jen v uvozovkách... Ale znám taky dost těch (hlavně se zahraničním vlastníkem), že tam je BOZP opravdu na tom 1. místě se vším všudy.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail