Přibývá nemocí z povolání

Zdroj: 

Statistikám vévodí nemoci z přetěžování končetin. V tomto směru jsou nejohroženějšími pracovníky zaměstnanci automobilek a oceláren a také horníci.

V posledních desetiletích se změnila hlavně skladba samotných nemocí, které zaměstnance postihují. „Když to srovnáme třeba s rokem 1975, tak tehdy převažovaly nemoci plic, bylo tam spousta závažných plicních nemocí, na které lidi umírali. Bylo tam deset procent otrav. Teď je nejvíc syndromu karpálního tunelu,“ vypočítává Daniela Pelclová z Kliniky pracovního lékařství 1. LF UK a VFN.

Právě jednostranné zatěžování a zvedání těžkých břemen vede i k přetěžování bederní páteře. I to by se mělo nově dostat na seznam nemocí z povolání. Návrh už přes rok řeší ministerstvo práce. Podle jeho mluvčího Vladimíra Řepky se to bude týkat především lidí, kteří těžce fyzicky pracují, ne lidí z kanceláří.

Seznam nemocí z povolání se rozšiřuje pravidelně už od 30. let minulého století. Za tu dobu z něj naopak zmizelo jen několik chorob. Například ta, která postihovala horníky. „Jsou to takové kmitavé pohyby očí, které byly popisované u horníků, kteří vyšli z těch temných slojí na světlo. To už teď nemáme, protože ty podmínky jsou lepší,“ uvedla Pelcová.

Chorobami z povolání jsou rovnocenně ohrožena obě pohlaví. Loni bylo z 1117 hlášených pracovníků s profesionálním onemocněním 551 žen.

Bez rukavic a s nimi

Bezpečnostní experti se stále setkávají i s tím, že zaměstnanci nemají k dispozici kvalitní rukavice. Ty přitom neslouží jen jako ochrana před poraněním, ale i jako prevence před vibracemi nebo jednou z nejčastějších chorob z povolání – dermatóz – neboli kožních onemocnění.

Dá se perfektně chránit, když člověk nosí bariérové rukavice proti oleji. Tím se výskyt této nemoci z povolání naprosto eliminuje,“ řekl expert na bezpečnost práce ve společnosti Ardon Safety Ondřej Švadlenka.

Řada firem a institucí musí zaměstnance chránit taky před chemikáliemi nebo zářením. I takové nemoci z povolání se totiž stále objevují.

Komentáře

A nebude problém tak trochu spíše u zaměstnavatelů?

02.08.2018 - 14:37 Petr Osička
Celou dobu se stáčí diskuze k tomu, že narůstají nemoci z povolání. Všichni to ví, ale položme si otázku, co s tím dělají zaměstnavatelé? Podle platných předpisů mají přijímat opatření k minimalizaci rizik a působit preventivně, ale vždyť oni mají problém realizovat měření, na základě kterého potom mají přijímat a realizovat opatření. Problém je v prevenci a investicích do ní, v ničem jiném. Dokud se nezmění přístup zaměstnavatelů a míra vynakládaných prostředků do prevence, nic se nezmění a nemoci budou dál narůstat a o ničem vypovídající věty u nás je bezpečnost na prvním místě tento stav opravdu nezmění.

Bederní páteř

14.08.2018 - 15:45 Radoslav Vlasák
Stran zařazení onemocnění bederní páteře do seznamu nemocí z povolání lze registrovat delší dobu trvající tlak zaměstnavatelských svazů na to, aby toto onemocnění nebylo do zmíněného seznamu zařazeno - mj, i proto, že prý existují obavy z velkého počtu takových případů. Přitom na Slovensku, kde tato nemoc z povolání jako "uznávaná" již nějakou dobu existuje, se jedná pouze o jednotky případů ročně - a i u nás jsou předpokládaná kritéria uznání takového onemocnění za nemoc z povolání nastavena velmi přísně.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail