Převedení na jinou práci po pracovním úrazu a náhrada za ztrátu na výdělku

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Měl jsem pracovní úraz. Po operaci, po které mám omezenou hybnost ruky, mohu zvedat břemena pouze do 25 kg. Předtím jsem pracoval jako řidič na rozvozu nápojů, kde se zvedají 50 kg těžká břemena. Jezdil jsem převážně s dodávkou. Místo toho jsem byl přeřazen na rozvoz cisternového piva, kde není taková fyzická námaha. Chci se zeptat, jestli se jedná o přeřazení na jinou práci a zda mám nárok na předešlý průměrný plat. Podle mimořádné prohlídky u lékařky pracovnělékařských služeb mám jen omezení týkající se zvedání břemen. Dále by mě zajímalo, jak by to bylo po případném přiznání průměrné mzdy před úrazem, zda-li bych ji dostával za odpracovaných 8,5hod./den a přesčasy by byly nad rámec tohoto platu, nebo už je to tarif a přesčasy by mi nebyly proplaceny. Jedná se totiž o časově náročnou práci (přes 200 hod./měsíc).

Na otázku, jestli se jedná o převedení na jinou práci, Vám nemohu odpovědět přesně. Odpověď bychom zjistili pouze z dodatku k pracovní smlouvě, který jste se zaměstnavatelem podepsal. Jak ale celou věc popisujete, tak se domnívám, že zaměstnavatel se k Vám zachoval po úrazu vstřícně, že Vám našel jinou vhodnou (lehčí) práci (to podle mých zkušeností většina zaměstnavatelů nedělá). Nárok na tzv. náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti byste měl pouze tehdy, když byste v důsledku úrazu dostával za vykonávanou práci nižší odměnu. Pokud u Vás došlo k poklesu na výdělku, přesčasy se samozřejmě v náhradě za ztrátu na výdělku nezohledňují.

Samozřejmě například kdyby s Vámi zaměstnavatel v budoucnu rozvázal pracovní poměr z organizačních důvodů (nadbytečnost) a Vy jste ztratil práci, pak by se také řešila otázka náhrady za ztrátu na výdělku.

Autor článku: 

Komentáře

Ztížení společenského uplatnění

19.02.2020 - 08:18 Pavel Krejčíř
Dobrý den asi před rokem jsem měl pracovní úraz kde jsem si nožem zranil dlaně levé ruky kde jsem si poškodil nervy a nemám cit ve většině části do levé dlaně vše jsem hlásil jako pracovní úraz firma vše zaplatila následně po roce a něco jsem hlásil ztížení společenského uplatnění přes firmu na pojišťovnu kde je můj lékař ztížení ohodnotil na 900 bodů a pojišťovna vše zaplatila chtěl bych se zeptat jestli mám nárok na další vyplácení ztížení společenského uplatnění když moje potíže dlaní stále přetrvávají a nebo mám žádat o invalidní důchod protože ze zprávy od mojí neuroložky vyplývá že necitlivost nebo problémy s rukou budou přetrvávat více let možná až na doživotí

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail