Přeřazení na jinou práci v těhotenství

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Zdeněk Přeslička.

Jsem zaměstnaná u zdravotnické záchranné služby jako zdravotnický záchranář a jsem těhotná. Tato práce se považuje za rizikovou (infekce, přenášení těžkých břemen, noční služby apod.). Z tohoto důvodu jsem práce neschopná. Slyšela jsem, že zaměstnavatel je povinen mě přeřadit na jiný druh práce se stejným výdělkem. Jaké jsou podmínky tohoto přeřazení?

Zákoník práce v § 239 stanoví, že koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Pokud by při takové práci dosahovala nižšího výdělku než před převedením, vyrovná se její příjem formou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství. Tato dávka nemocenského pojištění se poskytne, budete-li po převedení na jinou práci dosahovat nižšího výdělku bez svého zavinění. Pro výpočet peněžité pomoci v mateřství se pak k nižším výdělkům z důvodu převedení nepřihlíží. Pokud by Vás zaměstnavatel nepřevedl na jinou práci ze shora uvedených důvodů například proto, že odpovídající práci nemá, šlo by o překážku v práci na straně zaměstnavatele. Musel by Vám až do nástupu na mateřskou dovolenou poskytovat ušlý výdělek ve výši průměrného výdělku.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail