Přeložení zaměstnance na jiné pracoviště

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Prosím o informaci, zda je možné přeložit zaměstnance bez jeho souhlasu na jiné místo pracoviště na dobu 30 dnů (v rámci podniku, ale do jiné obce). A zda mu musíme hradit náklady spojené s dopravou?

Podmínky pro přeložení zaměstnance vymezuje velmi přesně zákoník práce v § 43. Podle tohoto ustanovení může zaměstnavatel přeložit zaměstnance k výkonu práce do jiného místa, než bylo sjednáno v pracovní smlouvě, pouze s jeho souhlasem, pokud to nezbytně vyžaduje jeho provozní potřeba.

Jedná-li se o časově omezený výkon práce mimo sjednané místo výkonu práce, může být zaměstnanec k takovému výkonu práce vyslán zaměstnavatelem na pracovní cestu (§ 42 ZP). Rovněž na pracovní cestu je ale možno vyslat zaměstnance jen na základě dohody s ním.

Je-li zaměstnanec, v souladu se zákonem, přeložen nebo vyslán na pracovní cestu, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci nejen náklady spojené s dopravou, ale veškeré cestovní náhrady za cestovní výdaje, které tím zaměstnanci vzniknou (např. náhrady jízdních výdajů, výdajů za ubytování, zvýšených stravovacích výdajů apod.).

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail