Pracovnice odmítá převedení na jinou práci z důvodu rušení provozovny. Jak to řešit?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

V obchodě s textilem jsme zaměstnávali pracovnici na pozici prodavačka textilu (její náplní práce byly kromě prodeje textilu i úpravy oděvů, je vyučená krejčová). Koncem srpna jsme obchod zavřeli. Paní prodavačka dosud zůstává v pracovním poměru. V období od 30. července do 13. září 2018 byla v pracovní neschopnosti (domácí úraz), od poloviny září si vybírala dovolenou. Nabídli jsme jí práci uklízečky, což odmítla ze zdravotních důvodů. Dále jsme jí nabídli práci šičky polštářků v dílně v sídle firmy za stejný plat a stejnou pracovní dobu, s tím souhlasila, ale nyní to také odmítla. Pak ještě práci na čerpací stanici (tedy prodavačka a obsluha), která by byla od 1. 11. 2018, což také odmítla, že by se toho bála. Oznámila nám, že u nás končí, že jí máme dát výpověď my z důvodu ukončení provozovny a odstupné, když jí nemůžeme dát plnohodnotnou náhradu práce (tedy prodavačka), a že se pak půjde přihlásit na úřad práce. Vysvětlila jsem jí, aby podala výpověď sama. Můžeme paní prodavačce dát výpověď z důvodu ukončení provozovny bez nároku na odstupné, neboť odmítla nabízené práce? Prosím o vaše stanovisko v této věci.

To je komplikovaná záležitost. Tady se primárně jedná o to, co má dotyčná v pracovní smlouvě. Jestli tam má druh vykonávané práce „prodavačka“, tak jde o to, jestli tuto práci bude nadále vykonávat, nebo ne. Dotyčná si sama nemůže říci, že určitou práci vykonávat nebude, ani ze zdravotních důvodů. To jste měli vy jako zaměstnavatel ji poslat na pracovnělékařskou prohlídku, aby vám lékař pracovnělékařské péče sdělil, co může vykonávat za práci. Dnes každý zaměstnavatel musí mít lékaře pracovnělékařské péče, tak by to neměl být problém. I každé převedení na jinou práci by mělo být podloženo lékařským posudkem, protože zaměstnavatel se musí také chránit.

Druhou věcí je také, jaké má v pracovní smlouvě sjednáno místo výkonu práce. Když tam má například Kolín a vy ji pouze přemísťujete z prodejny textilu na čerpací stanici s tím, že druh práce zůstane stejný, tak se dotyčná v podstatě nemůže bránit. Problém by byl pouze tehdy, když by měla jako místo výkonu práce sjednánu přesnou adresou (např. ul. Karlova 15).

Problém vidím v tom, když jste dotyčnou převedli na jinou práci, ona s tou změnou souhlasila a najednou řekla „To dělat nebudu.“ Tady jste mohli trvat na tom, že tu práci přijala (souhlasila se změnou pracovní smlouvy) a že ji tedy musí vykonávat, a pokud odmítá, ať vám dá sama výpověď. Vy byste jí měli dát výpověď z důvodu zrušení prodejny podle § 52 písm. a) zákoníku práce s nárokem na odstupné pouze tehdy, když by měla v pracovní smlouvě druh práce „prodavačka“ a místo výkonu práce „ul. Karlova 15, Kolín“. Pokud to takto nemá, pak jde z její strany o rozmar a vy můžete trvat na tom, ať dá sama výpověď. Jestli chcete skončit pracovní poměr hned, můžete jej ukončit dohodou. Žádné odstupné jí však nenáleží.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail