Pracovnice nemůže pracovat v nočních směnách. Máme jí dát výpověď?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Na pracovišti je směnný provoz (včetně nočních směn). Na základě roční prohlídky zdravotního stavu vyplynulo, že jedna pracovnice nemůže pracovat v nočních směnách. Je to důvod pro rozvázání pracovního poměru?

Není-li zaměstnanec ze zdravotních důvodů způsobilý pro noční práci, musí být tato skutečnost doložena lékařským posudkem vydaným poskytovatelem pracovnělékařských služeb.  Na základě tohoto posudku je zaměstnavatel povinen zaměstnance převést na jinou práci. Při převedení na jinou práci je zaměstnavatel povinen přihlížet k tomu, aby tato práce byla pro něho vhodná vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a schopnostem a pokud možno i k jeho kvalifikaci. Není-li možné dosáhnout účelu převedení převedením zaměstnance v rámci pracovní smlouvy, může ho zaměstnavatel převést v těchto případech i na práci jiného druhu, než byl sjednán v pracovní smlouvě, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil.

Nesouhlasí-li zaměstnanec s převedením na jinou práci, může pracovní poměr skončit dohodou nebo výpovědí danou zaměstnancem. Samotná skutečnost, že zaměstnanec není způsobilý pro noční práci, není důvodem pro výpověď ze strany zaměstnavatele.

Z dotazu není zřejmé, zda je zaměstnankyně uznána nezpůsobilou pro noční práci dočasně či trvale. Pokud je zaměstnanec uznán nezpůsobilým pro noční práci dočasně, je v ochranné době, ve které mu nemůže dát zaměstnavatel výpověď.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail