Pracovní úraz bez pracovní neschopnosti. Jak mám jako zaměstnanec postupovat?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Jsem pedagog, zaviněním studenta při výuce mi byl způsoben pracovní úraz. Konkrétně akustické trauma ucha. V pracovní neschopnosti jsem nebyla a nejsem, ale doposud chodím na průběžné kontroly, akustické zkoušky a beru léky. Veškeré podklady, zprávy i záznam v knize úrazů jsou. Jen nevím, zda škola nahlásila tuto skutečnost mé zdravotní pojišťovně a zda je to její povinnost. Prosím o radu, jak v této situaci postupovat.

Pokud je záznam o úraze v knize úrazů, tak to je správně a to stačí. Vzhledem k tomu, že jste nebyla v pracovní neschopnosti delší jak 3 kalendářní dny, neměl zaměstnavatel povinnost vyhotovit tzv. záznam o úrazu a úraz hlásit orgánům a institucím stanoveným v nařízení vlády č. 201/2010 Sb., mimo jiné i Vaší zdravotní pojišťovně. To se dělá až v případě, kdy je zaměstnanec v souvislosti s pracovním úrazem práce neschopen déle jak výše uvedené tři kalendářní dny. Zatím stačí onen záznam v knize úrazů. Po skončení léčby Vám lékař vypíše posudek náhrady za bolest a ztížení společenského uplatnění (tzv. bolestného a ztížení společenského uplatnění) podle § 271c zákoníku práce. Ten pak předložíte zaměstnavateli a ten jej spolu se záznamem v knize úrazů odešle na pojišťovnu, u které je pro případ své odpovědnosti za škodu způsobenou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání ze zákona pojištěn. Ta Vás odškodní.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail