Pracovní a nepracovní úraz v krátkém sledu. Jak je od sebe odlišit kvůli odškodňování?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Zaměstnanec je v pracovní neschopnosti vinou pracovního úrazu. Několik dní před ukončením pracovní neschopnosti se pracovníkovi stal další úraz, tentokrát jeho soukromý při pádu, takže bude v pracovní neschopnosti ještě několik dalších týdnů. Jak má zaměstnavatel postupovat, aby tyto dva úrazy oddělil od sebe a mohl začít proces odškodňování úrazu pracovního?

Jak má zaměstnavatel postupovat, to mu musí poradit lékař. Lékař řekne, do kdy měla trvat pracovní neschopnost v souvislosti s pracovním úrazem, a to by mělo pro náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti (§ 271a zákoníku práce) stačit. Posudek náhrady bolestného a ztížení společenského uplatnění také lékař vystaví ve vztahu k pracovnímu úrazu, to nebude problém, lékař to umí rozlišit. Z vašeho dotazu nevyplývají podrobnosti, o jaké úrazy se konkrétně jednalo, proto ani já nemohu být konkrétnější. Jediný problém by mohl nastat, kdyby zaměstnanec měl být pro následky obou úrazů převeden na jinou práci a měla by mu být vyplácena náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (§ 271b ZP), tak tam by asi sám ošetřující lékař neuměl rozlišit, jaký podíl na poškození zdraví má pracovní úraz a jaký podíl má úraz nepracovní, tam se to většinou řeší za pomoci lékaře soudního znalce, ale o to asi ve Vašem případě nepůjde. Vy prosím vyzvěte lékaře, aby vám sdělil, do kdy plánoval trvání pracovní neschopnosti v souvislosti s pracovním úrazem, a to předejte na pojišťovnu.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail