Pracovní doba řidiče podle NV č. 589/2006 Sb.

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla Ing. Olga Valášková.

Chtěl bych znát váš názor na situaci, kdy řidič započne práci před šestou hodinou ranní (např. v 5 hodin). Kolik hodin smí činit jeho pracovní doba, jak je to s aplikací § 5 nařízení vlády č. 589/2006 Sb. a kdo je oprávněn kontrolovat dodržování? Názory jsou mírně řečeno nejednotné.

Na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět. Dotaz se týká řidiče, ale již nespecifikujete, zda se jedná o řidiče nákladního vozidla, řidiče autobusu do 50 km, potažmo řidiče autobusu MHD či trolejbusu. Každá z uvedených kategorií řidiče má svá specifika a co platí pro jednu skupinu řidičů, nelze analogicky aplikovat na skupinu druhou. Ustanovení § 5 nařízení vlády č. 589/2006 Sb., kterým se stanoví odchylná úprava pracovní doby a doby odpočinku zaměstnanců v dopravě, se týká pouze řidičů nákladních vozidel a řidičů autobusů nad 50 km. Pokud tento řidič započne svou pracovní dobu před šestou hodinou, může být jeho směna dlouhá jen 10 hodin. Tyto skutečnosti kontroluje Státní úřad inspekce práce a jeho oblastní inspektoráty práce.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail