Práce ve stoje: Jak snížit zdravotní rizika a zvýšit produktivitu?

Každá práce s sebou nese jistá bezpečnostní rizika. Kromě úrazů mohou vést k chronickým onemocněním i další negativní vlivy na pracovišti. V případě kancelářských prací je dnes již samozřejmostí pořídit zaměstnancům ergonomickou židli a vhodně umístit monitor počítače. Jak je to ale v případě manuálních prací a jak přežít práci ve stoje? Jednou z možností jsou ergonomické rohože.

Ergonomie práce a BOZP

BOZP ukládá zaměstnavatelům povinnost zajistit zaměstnancům takové podmínky, které umožní vykonávání práce bez nepřiměřené námahy a negativních vlivů na zdraví. Do těchto povinností tak spadá i zajištění vhodné ergonomie pracoviště.

Ergonomie práce je rozsáhlý interdisciplinární obor studující vztah člověka a prostředí na pracovišti. Cílem je vytvořit takové pracovní prostředí a postupy, které zajistí fyzické a psychické zdraví zaměstnanců a bezpečnost práce na pracovišti při zachování vysoké efektivity.  

Dle typu provozu se může jednat o zajištění vhodně designovaného nářadí, regulaci teploty a osvětlení na pracovišti, eliminaci hluku či vibrací, ale i zabezpečení dostatečné psychické pohody a hygieny na pracovišti a mnoho dalšího.

V tomto článku se podrobněji podíváme na rizika a jejich řešení v případě práce ve stoje.

Zdravotní rizika práce ve stoje

Práce  ve stoje je nedílnou součástí všech průmyslových odvětví a týká se například i prací za pultem, kadeřníků, kuchařů atd. 

Vlivem statického namáhání svalů a nedostatečného pohybu dochází k řadě zdravotních potíží, které by zaměstnavatel neměl přehlížet. Tvrdá podlaha tyto potíže navíc zhoršuje.

Kardiovaskulární potíže

Kvůli sníženému průtoku krve jsou nejčastějšími zdravotními problémy v případě dlouhého stání otoky nohou a vznik křečových žil. Toto onemocnění obvykle doprovází bolesti, křeče, brnění a pocity těžkých nohou.

Je zde také vysoké riziko, že se křečové žíly rozvinou v chronickou žilní nedostatečnost, bércové vředy či život ohrožující trombózu.

Ortopedické potíže

Velice nepříjemné jsou i ortopedické potíže, které kromě snížené pohyblivosti způsobují mnohdy nesnesitelné bolesti. Během práce ve stoje trpí páteř, kyčle, kolena i chodidla.

Dlouhé stání navíc nutí zaměstnance k nezdravému předsunutí hlavy a bedernímu prohnutí, tedy k hrbení. To způsobuje bolesti zad z náročné práce a může vést až k vyhřezlým ploténkám, které se musí řešit chirurgicky.

Práce ve stoje je nezdravá i pro chodidla a velmi často vede k plochým nohám a  snížené klenbě. Tato deformace omezuje pružnost chodidla a tím i jeho funkci ochrany orgánů před nárazy při chůzi.

Jak ulevit zaměstnancům pracujícím ve stoje

Zaměstnavatel by měl zajistit zaměstnancům vhodnou výšku pracovní plochy a kvalitní zdravotní obuv při práci ve stoje. Zaměstnanci by měli mít dostatek přestávek na to, aby se mohli rozpohybovat.

Kromě chůze je vhodné do každé přestávky zapojit jednoduché cviky na protažení páteře (viz přílohu). Výborně funguje protáhnutí paží vzhůru s propletenými prsty. V této poloze se pak páteři uleví pomocí úklonů do stran, předklonů a jemných záklonů.

Základem je ale samozřejmě správné držení těla při samotném stání. I když většina lidí ví, co správné držení těla obnáší, dlouhodobé stání je přesto nutí k nezdravým pohybovým stereotypům.

Řešení: ergonomické rohože

Ergonomická rohož je speciálně vyvinutá pro zmírnění zdravotních následků dlouhodobého stání. Je měkká a svým speciálním povrchem nutí k neustálým nepatrným pohybům, které udržují dobrý krevní oběh a správný postoj. Pohyby, o kterých zaměstnanec ani neví, podporují svalovou kostru a umožňují zaujmout komfortní pracovní polohu, která tolik nezatěžuje pohybové ústrojí člověka.

Finský institut Zdraví na pracovišti

Finský institut Zdraví na pracovišti doporučuje používat ergonomické rohože ke snížení námahy nohou při dlouhé práci ve stoje na tvrdé podlaze.

  1. Snižují svalové napětí při práci ve stoje nejen v bederní části.
  2. Snižují napětí v kloubech. Podporují přirozený postoj a zdravé stání.
  3. Pomáhají předcházet problémům s páteří a bolestem kyčlí či kolenních kloubů.
  4. Podporují krevní oběh a pomáhají předcházet vzniku křečových žil.
  5. Chrání před chladem z podlahy (např. betonová podlaha).

Ergonomické rohože snižují napětí v nejnamáhanějších částech těla.

Díky své vysoké odolnosti nachází ergonomické podložky na dlouhé stání uplatnění zejména v průmyslových odvětvích, tedy při pracích u strojů a na montážních a výrobních linkách.

Vedoucí nové lakovny Českomoravské železniční opravny (ČMŽO), Jan Janoušek, o rohožích říká: „Po zkušenostech s ergonomickými rohožemi pociťují dělníci jednotlivých pracovišť značnou úlevu. Je rozdíl stát na dřevěných roštech nebo na měkkých ergonomických gumových rohožích – nejvíce to zaměstnanci pociťují po 8hodinové směně; je to opravdu znatelný rozdíl a službu protiúnavových rohoží si chválí.

Ergonomické rohože mají široké uplatnění v různých profesích. Zdroj: lindstromgroup.com 

Kvalitní ergonomické rohože vám a vašim zaměstnancům zajistí hned několik výhod:

Předcházení chronickým zdravotním potížím

Ergonomické stání redukuje zátěž kloubů a páteře a pomáhá udržovat správný postoj. Díky tomu se vyhnete zdravotním potížím, únavě či bolestem hlavy.

Eliminace úrazů

Ergonomický gumový povrch těchto rohoží je zároveň protiskluzový, a tedy vhodný i do vlhkých prostor, kde pomáhá předcházet nebezpečným pádům.

Vyšší efektivita práce

Pohodlí zaměstnanců je důležité nejen kvůli snížení bolesti nohou a páteře. Protiúnavová ergonomická rohož zajistí vyšší výkonnost, psychickou pohodu a spokojenost zaměstnanců.  

Finanční úspory

Díky minimalizaci pracovních úrazů a zdravotních potíží zaměstnanců se vyhnete častým pracovním neschopnostem a ušlému zisku.

Finanční úspora se může projevit nejen v eliminaci zdravotních potíží, ale také při úklidu: „Je vidět, že nám rohože zachytávají nečistoty, protože když tu nebyly, do 1. patra se nosily hromady nečistot, nyní tomu tak není,“ dodává pan Janoušek z ČMŽO.

Mechanická ochrana a izolace

Ergonomické rohože mají navíc izolační vlastnosti a omezují nepříznivé teplotní a hlukové podmínky. Chrání zaměstnance i před vibracemi z podlahy a tlumí nárazy.

Průmyslové rohože bez starostí

Jestli se obáváte problémů s udržováním ergonomických rohoží nebo si s údržbou nechcete dělat starosti, můžete si je pronajmout. Firma Lindström nabízí komplexní řešení na míru – výběr vhodných podložek pro práci ve stoje, jejich dodání přímo na vaše pracoviště, pravidelnou údržbu a výměnu. Tato firma se 170letou zkušeností po celém světě je zárukou špičkového servisu dle nejaktuálnějších norem a trendů. Vy se tak už nemusíte o nic starat.

Díky možnosti pronájmu ergonomických rohoží se už nemusíte vůbec o nic starat. Zdroj: lindstromgroup.com

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail