Práce na rodinném domku a ohrožení azbestem

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla MUDr. Ariana Lajčíková ze Státního zdravotního ústavu.

V souvislosti s čerstvými zprávami o rizicích azbestu bych se chtěla zeptat na následující. Před deseti lety nám firma zateplovala rodinný dům typu OKAL 117, rok výroby 1975. Odstraňování vnějších obkladových panelů (předpokládám, že se jednalo o azbestocementové desky) probíhalo bez jakýkoliv bezpečnostních opatření ze strany firmy. Desky se lámaly a házely do kontejneru. Je nějaké riziko, že po tolika letech jsou dům a zahrada ještě kontaminovány? Obsahovaly okály azbest ještě někde jinde než na vnějších obkladech?  Nyní v domě žijí malé děti, tak mě zprávy o rizicích znepokojují.

Prašnost, která vznikla v souvislosti se zateplováním vašeho domu před deseti lety, nepředstavuje dnes riziko pro vaše zdraví. Velké částice prachu (i ty s obsahem azbestu a jiný vláknitý prach) dávno sedimentovaly a malé částice se ve vzduchu rozptýlily. I když je dnes používání azbestu zakázáno, legislativa není striktní a povoluje používat výrobky s obsahem azbestu do ukončení jejich životnosti, používání azbestu k výzkumným účelům a povoluje krátkodobé práce malého rozsahu. Z uvedeného je zřejmé, že se s vlákny azbestu můžeme stále setkávat. Do ovzduší se šíří z různých zdrojů, jejichž odstraňování (likvidace  domů a střech) by znamenalo mnohem větší prašnost. Poškození zdraví v tzv. komunálním (nepracovním) prostředí je velmi nepravděpodobné. Základem vzniku onemocnění je vždy délka expozice a dávka. Ta byla v pracovním prostředí mnohonásobně vyšší a ne každý onemocněl.

Dříve se azbest užíval hojně k protipožárním izolacím vzduchotechnických a elektrických rozvodů. Jak tomu bylo v případě vašeho domu, by vám sdělil výrobce nebo zhotovitel stavby. Podle našich informací byly výrobky RD Rýmařov převážně na bázi dřevotřískových materiálů, nikoliv azbestocementu. I když se azbest ve stavbě možná v nějakých materiálech vyskytoval, dnes, po deseti letech, nejsou vaše obavy o zdraví  opodstatněné.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail