Posudek zdravotní způsobilosti

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Nastoupila jsem k zaměstnavateli bez sjednané tříměsíční zkušební doby a pracuji u něj jeden měsíc. Po vstupní lékařské prohlídce jsem byla poslána ke specialistovi, neboť se závodní lékařce můj zdravotní stav nelíbil. Chci se zeptat, co se stane, pokud mi specialista nepotvrdí zdravotní způsobilost? Může se mnou zaměstnavatel ukončit pracovní poměr? Pokud ano, jakým způsobem?

Zde lze jen těžko předvídat. Lékař závodní preventivní péče vydává posudek, ale proti tomuto posudku se můžete Vy i zaměstnavatel odvolat. Vydání posudku se řídí správním řádem, takže může trvat i několik let než posudek lékaře závodní preventivní péče nabude právní moci a zaměstnavatel se bude muset jím řídit.

Pokud budete mít pravomocný lékařský posudek, ve kterém bude zákaz práce, kterou máte sjednánu jako druh práce v pracovní smlouvě, pak by zaměstnavatel Vám musel nejprve navrhnout změnu sjednaného druhu práce, tedy převedení na jinou práci a když by pro Vás neměl vhodnou práci, pak by Vám musel dát výpověď podle § 52 písm. e) zákoníku práce a pracovní poměr by skončil až uplynutím řádné dvouměsíční výpověďní doby. Zde máte výhodu, že nemáte sjednánu zkušební dobu, to by pracovní poměr mohl skončit ze dne na den. V případě výpovědi podle § 52 písm. d) zákoníku práce ale nejde o zdravotní důvody spojené s výkonem práce, zdravotní důvody osvědčující skutečnost, že nemáte způsobilost konat sjednanou práci byly zachyceny již při vstupné lékařské prohlídce. Jde o tzv. obecnou chorobu a v tom případě nepřísluší odstupné.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail