Postřehy z veletrhu For Arch. Za dotazník dárek

Zdroj: 

Mezinárodní stavební veletrh For Arch letos oslavil třicetiny. Tentokrát se konal v Praze ve dnech 17. – 21. 9. Přišlo 72 656 návštěvníků, kterým na 39 402 metrech čtverečních představilo své výrobky a služby 791 vystavovatelů. Společně s Ministerstvem práce a sociálních věcí a Státním úřadem inspekce práce zde měl opět stánek i Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.

Na stánku nabízíme vizitky, letáky, publikace a další materiály k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, na DVD nechybí oblíbený NAPO. Animovaná postavička, která vtipně řeší různé rizikové situace na pracovišti (pro ty, co ho ještě neznají). Většina lidí už ho ale zná, videa s ním využívají a líbí se jim. Tak je ještě přidáváme maminkám do kočárků, aby se jejich ratolesti už od útlého věku seznamovaly s bezpečností.

Zástupci Oblastního inspektorátu práce pro hl. m. Prahu mají poskytovat zájemcům poradenství. Zájemců o poradenství příliš není, ale u stánku se lidé zastavují a materiály si prohlížejí. Někteří projevují zájem o bezpečnost práce prostě z důvodu, že se bez ní neobejdou, jiní jsou přímo z oboru. Například dva koordinátoři BOZP ve stavebnictví shánějí publikaci nebo CD s aktualizovanými právními předpisy. Pán pracující ve školství nám sděluje své starosti ohledně bezpečnostních předpisů, nařízení GDPR, zmiňuje přehnané kontroly, které vždy najdou nějakou chybičku, ale to podstatné jim uniká. Popovídat si o bezpečnosti práce přicházejí i lidé z řad mladé generace, a to nám dělá obzvlášť radost.

Zastavují se samozřejmě i takzvaní sběratelé. Lidé, kteří sbírají na stáncích vše, co by se mohlo nějak hodit. Tentokrát to u našeho stánku nemají tak jednoduché. Dárek v podobě tužky, klíčenky s logem kampaně „Zdravé pracoviště má nebezpečné látky pod kontrolou" nebo s NAPEM, svítící pásky, tašky apod. mohou dostat pouze za vyplnění dotazníku. Jednoduchými otázkami typu, co znamená zkratka BOZP, zkratka EU-OSHA, OiRA, hodnocení rizik na pracovišti, zjišťujeme u návštěvníků, jaké mají povědomí o bezpečnosti práce a projektu OiRA (nástroj pro interaktivní posuzování rizik od Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci – EU-OSHA). Za dobu trvání veletrhu už máme vyplněných dotazníků pořádný štos. Namátkovou kontrolou zjišťuji, že odpovědi jsou většinou správné, chybuje se akorát v otázce č. 5 - V kolika jazycích (včetně češtiny) jsou výstupy nástroje OiRA dostupné? a) 10; b) 4; c) 17 (c je správně).

Přestože za vyplnění dotazníku má každý nárok na jeden dárek, někteří využívají situace a berou více věcí. Na poslední chvíli zachraňuji svoji tužku, která málem zmizela v tašce jednoho pána. Někoho jsme ale dárkem příliš neuspokojili. Mladý muž se shání po špuntech do uší, které na stánku momentálně nemáme, jiný otáčí v ruce reflexní pásku a váhá, zdali si ji vzít. Ptá se, jestli má atest od Besipu. Pak s ní pohrdá a odchází jinam. Tak snad příště.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail