​​​Poskytnutí pracovního volna kvůli zvýšení kvalifikace

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Magdaléna Svobodová z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i.

Se zaměstnavatelem jsem měla uzavřenou pracovní smlouvu na dva roky a s tím, že během této doby si musím doplnit vzdělání - vysokou školu. Začala jsem studovat a nová ředitelka po mě vyžadovala nahrazování účasti na přednáškách, zkouškách. Až při navazujícím magisterském studiu, kdy jsem se ohradila, mi sdělila, že z jejího rozhodnutí nemusím nic nahrazovat. Bylo její jednání v souladu se mojí pracovní smlouvou a zákoníkem práce? Ustanovení zákoníku práce ohledně kvalifikační dohody je mi známo.

Pokud jste měla v pracovní smlouvě uvedenou povinnost doplnit si vysokoškolské vzdělání, jedná se o zvýšení kvalifikace ve smyslu § 231 zákoníku práce. V takovém případě má zaměstnanec práva přinejmenším v rozsahu stanoveném v § 232 zákoníku práce. Ta zahrnují mj. pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku v nezbytně nutném rozsahu k účasti na výuce a 2 pracovní dny na přípravu a vykonání každé zkoušky. Zaměstnanci totiž při studiu na vysoké škole v rámci zvyšování kvalifikace vzniká překážka v práci, za kterou má zaměstnavatel povinnost poskytovat náhradu mzdy či platu (§ 205 zákoníku práce). Smlouvou lze stanovit jen vyšší či další práva zaměstnance, nikoli jeho práva omezit. Pokud tedy zaměstnavatel požaduje na zaměstnanci náhradu za účast na přednáškách a zkouškách, lze se domnívat, že tento postup je v rozporu se zákoníkem práce. Je proto možné uvažovat i o povinnosti zaměstnavatele nahradit zaměstnanci vzniklou škodu.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail