Vstupní lékařská prohlídka

5 příspěvků / 0 nový
Poslední
#1

Vstupní lékařská prohlídka

6. Květen 2009 - 11:56 Petra Pravdová

Dobrý den, na mnoha internetových stránkách jsem se dočetla, že každý potencální zaměstnanec je povinen podrobit se vstupní lékařské prohlídce (dokonce i na stránkách zdravotních pojišťoven). Ovšem § 32 zákoníku práce hovoří že zaměstnanci mají tuto povinnost pouze v případech stanovených zvláštním právním předpisem. Mohli byste mi to nějak vysvětlit? Opravdu je poviný úplně každý budoucí zaměstnanec zúčastnit se vstupní lékařské prohlídky? Děkuji

RE: Vstupní lékařská prohlídka - 1.

22. Duben 2009 - 18:58 Tomáš Neugebauer
<p>Svůj dotaz jste položila trochu nepřesně, a proto nejprve k jeho formulaci. Potencionální zaměstnanec je každý, kdo se například přihlásí do konkurzu na nějaké místo. Pochopitelně ten nemusí mít vstupní lékařskou prohlídku. </p> <p>Jiné však to je u osoby, s kterou se zaměstnavatel dohodne na uzavření pracovního poměru. Zde se uplatní § 32 zákoníku práce, tzn., že tato fyzická osoba (budoucí zaměstnanec) se před uzavřením pracovní smlouvy podrobí vstupní lékařské prohlídce u lékaře, který zaměstnavateli poskytuje závodní preventivní péči ve smyslu stále platného zákona č. 20/1966&nbsp;Sb., ve znění pozdějších právních předpisů.</p>

RE: Vstupní lékařská prohlídka - 2.

6. Květen 2009 - 11:13 Tomáš Neugebauer
Zvláštním právním předpisem ve smyslu §&nbsp;32 zákoníku práce je opět stále platná Směrnice ministerstva zdravotnictví č. 49/1967 Věstníku MZ, o posuzování zdravotní způsobilosti k práci (registrovaná v&nbsp;částce 2/1968 Sbírky). Ta určuje, že zaměstnavatel je povinen si vyžádat posudek o zdravotní způsobilosti před nástupem práce mimo jiné u všech pracujících tam, kde je závodní zdravotnické zařízení. Vzhledem k&nbsp;tomu, že v&nbsp;České republice od 1. 4. 1992 musí každý zaměstnavatel pro své zaměstnance zajistit závodní preventivní péči, musí každý budoucí zaměstnanec před svým nástupem do zaměstnání absolvovat vstupní preventivní lékařskou prohlídku u lékaře, který pro budoucího zaměstnavatele zajišťuje závodní preventivní péči. Tato prohlídka je vyňata z&nbsp;volby lékaře, a proto ji musí absolvovat u tohoto lékaře.

RE: RE: Vstupní lékařská prohlídka - 2.

6. Květen 2009 - 11:56 J. Topičová
<p>Dobrý den, chci jen položit doplňkovou otázku. Jak je to např. se školní praxí. V naší společnosti umožňujeme 2 typy školní praxe. A) praxe v kanceláři - jde vždy o 1 - 2 týdny B) praxe ve výrobě jde o 1 den v týdnu během celého školního roku. Ani v jednom případě nejde o zaměstnanecký vztah, ale dotyční u nás pracují. Má nebo nemá proběhnout u nich vstupní lékařská prohlídka? Děkuji za odpověď</p>

RE: RE: RE: Vstupní lékařská prohlídka - 2.

6. Květen 2009 - 11:56 Tomáš Neugebauer
<p>V současné době nejste povinni zajistit, aby žáci nastupující na odbornou praxi absolvovali vstupní prohlídku. V připravovaném právním předpise je stanoveno, že vstupní prohlídku u lékaře, který vám zajišťuje závodní preventivní péči by museli před nástupem praxe absolvovat žáci i studenti.</p> <p>Jak to vypadá s reformou zdravotnictví asi sama dobře víte, takže je značně problematické, zda toto ustanovení a kdy nabude účinnosti.</p>

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail