Pracovní postupy

1 příspěvek / 0 nový
#1

Pracovní postupy

3. Duben 2013 - 11:38 Miroslav Beneš

Dobrý den, nevím si rady s odpovědí na otázku, zda z nějakého právního předpisu plyne povinnost zaměstnavatele, písemně zpracovat pracovní postupy.

Pro některé práce je toto přímo uloženo konkrétním předpisem. Jde mi spíše o činnosti běžného charakteru. Jako např. odvoz špón od stroje a jejich vykládka do stanoveného kontejneru, nebo např. postup při drcení odpadu (přívezení materiálu k drtiči, drcení, odvoz drtě) apod.

Byl jsem upozorněn na to, že pokud zaměstnanec, který řekněme veze špóny a tyto vyložil do kontejneru, do tohoto kontejneru vleze a začne je svou vahou udusávat, si způsobí poranění nohou a pracovní úraz, za tento úraz budu do jisté míry odpovědný já, protože jsem zaměstnanci písemně nestanovil pracovní postup, s tímto ho prokazatelně neseznámil a v tomto postupu mu nezakázal takovou činnost, jako je vlezení do kontejneru.

Popravdě řečeno, nedokážu si představit, jak náročným procesem by bylo, pro středně velký výrobní podnik, mít výše uvedeným způsobem podchyceny všechny práce a zejména zakázané činnosti.

Děkuji za vyjádření.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail