pracovní obuv

8 příspěvků / 0 nový
Poslední
#1

pracovní obuv

28. Červen 2016 - 6:59 bruce

dobrý den zajímalo by mně jestli mám nárok na nové boty které mám podle zaměstnavatele dostat až v prosinci když ty co nosím tak jsou zevnitř roztrhané místo vložky lezou jaké si asi zpevňovací špunty no už se v tom nedá chodit a bylo mně řečeno až si budete psát boty vemte si takové ty větrané sandále ty vydrží víc konec debaty to že se v nich nedá chodit že to jsou nejlevnější šunty na trhu to nikoho nezajímá mám právo si určit aspoň trochu že chci kvalitní boty jsou to přece moje nohy které chodí v těch botách děkuji burce

RE: pracovní obuv

22. Červen 2016 - 19:43 Norbert Chalupa
Pane (předpokládám, že pane), z dotazu je zřejmé, že pravděpodobně děláte práci, která vyžaduje nějakou pracovní obuv, dle nějakého organizačního seznamu či směrnice pro poskytování OOPP. O tom, jaká by ta pracovní obuv měla být, rozhoduje zaměstnavatel, nikoli zaměstnanec. Samozřejmě, že máte právo se vyjadřovat mj. i k tomu, zda je pracovní obuv pohodlná, ergonomická apod., ale konečné rozhodnutí je stejně na zaměstnavateli. Jestliže máte pracovní obuv zničenou natolik, že vás už nechrání proti danému riziku, nesplňuje svoji ochrannou funkci, tak na základě předložení této zničené obuvi zaměstnavateli, byste měl dostat novou, bez ohledu na cokoli. Stanovení termínů pro přidělování jednotlivých OOPP je velmi často nesprávnou praxí zaměstnavatelů.

RE: RE: pracovní obuv

22. Červen 2016 - 19:41 bruce
asi mate pravdu jsou u nas nejake smernice to ano majitelce jsem boty ukazoval z venku nevypadaji nejak poskozene ale uvnitr se to proste neda po hodine jak si je nazuji tak mne pali chodidla ze spodu citim kazdy krok od tech stuplu co vylizaji ze spodu a akorat mne rekla ze na to ma smernice tak ze i prezevsechno mam narok na nove boty i kdyz podle jejich smernic mam narok az o vanocich??? dekuji bruce

RE: RE: pracovní obuv

22. Červen 2016 - 22:01 bruce
je na tohle nejaky paragraf nebo neco v zakoniku prace??? klidne se tim budu ohrazovat je to prece me zdravi a co kdyz je proste nebudu nosit???? a budu chodit treba v pantoflich a stanese uraz co potom??? dekuji bruce

RE: RE: RE: pracovní obuv

27. Červen 2016 - 14:57 Norbert Chalupa
Vážený pane, zaměstnavatel vás nemůže odbýt. Povinnosti vyplývají zejména z § 104 ZP a NV č. 495/2001 Sb. Pokud se situace vyhrotí, tak máte možnost se obrátit na odborovou organizaci popř. radu zaměstnanců, jsou-li, nebo na příslušný oblastní inspektorát práce. Všechny tyto kroky jsou v krajním případě, vždy by měla být snaha dojít k dohodě, ovšem vím, že mnohdy to, bohužel, nejde. Více možností nemáte. V případě, že by se vám stal úraz v důsledku nevhodné obuvi a prokázalo se, že jste na toto upozorňoval a novou obuv žádal, tak problém by měl zaměstnavatel.

RE: RE: RE: RE: pracovní obuv

27. Červen 2016 - 16:02 Lavička
Dobrý den pane Chalupo, máte pravdu s tím ZP, ale je otázka, zda uvedený zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům pracovní nebo ochranou obuv. V případě Ochranné obuvi, která je přidělována na základě vyhodnocení rizik a zpracovaném seznamu OOPP, máte samozřejmě pravdu, ale pokud se nejedná o práci při které oděv nebo obuv podléhá mimořádnému opotřebení nebo znečištění a neplní žádnou ochranou funkci, tak se může jednat pouze o obuv pracovní, na kterou zaměstnanec nemá ze zákona nárok. Samozřejmě může vnitřní směrnicí nařídit používání jednotné pracovní obuvi, ale pak by také měl počítat s eventuálním poškození obuvi a s řešením tohoto stavu. V popisu autora dotazu jsem nenašel zmínku, že by se mělo jednat o OOPP, ale je možné, že autor nezná rozdíl mezi ochrannou a pracovní obuví.

RE: RE: RE: RE: RE: pracovní obuv

28. Červen 2016 - 6:59 Norbert Chalupa
Dobrý den, pane Lavičko, z dotazu je zřejmé, že zaměstnavatel pravděpodobně má nějaké regule na přidělování jakékoli obuvi, ať už je nebo není OOPP. Osobně se domnívám (dle dotazu tazatele), že se u zmíněné obuvi o OOPP jedná. Jestliže zaměstnavatel vnitřním předpisem stanoví, že zaměstnanci budou používat pracovní obuv zaměstnavatele, která OOPP není, tak by měl stanovit mechanismus pro toto přidělování. Pravděpodobně je také asi nějaká směrnice, ale to přesně nevíme. Ovšem tak či onak, bude-li obuv zničená, ať už OOPP je, nebo není, měl by dostat novou s ohledem na vznik rizika úrazu v důsledku nevhodné, zničené obuvi a vyžaduje-li zaměstnavatel, aby se i tato běžná pracovní obuv používala, pokud by se o ni jednalo. Je těžko předjímat a polemizovat, když vnitřní předpisy daného zaměstnavatele neznáme. Rovněž se domnívám, že rozdíl mezi obuví jako OOPP a pracovní obuví tazatel nerozlišuje.

RE: RE: RE: RE: RE: RE: pracovní obuv

28. Červen 2016 - 6:59 Anonym
Dobrý den pane Chalupo, ano, myslím, že oba píšeme to samé. Mě šlo spíš o to, aby tazatel hned neběžel se stížností na inspektorát nebo na odbory, aniž by měl v situaci ohledně OOPP jasno. Asi víte, jak to dneska v některých firmách vypadá a stížnost na státní instituce by asi měla být v opravdu odůvodněných a vážných případech. Samozřejmě si nemyslím, že by měl zaměstnanec trpět nějaké příkoří, či vážná porušování BOZP, ale stížnosti na OIP si zaměstnanec ne ve všech případech pomůže a zaměstnavatel se potom k situaci postaví "po svém", ale to asi znáte ze zkušenosti také? Hezký den.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail