pracovně lékařské prohlídky u učitelů

11 příspěvků / 0 nový
Poslední
#1

pracovně lékařské prohlídky u učitelů

6. Květen 2013 - 6:41 Ing. Ondřej Teplý

Dobrý den,

aktuálně řeším problematiku lékařských prohlídek ve školském zařízení. Existuje odpověď z ministerstva školství, kde se praví, že učitelé musí jít na pracovnělékařskou prohlídku k lékaři, s nímž má zaměstanavatel uzavřenou smlouvu o poskytování pls a to přesto, že jsou učitelé zařazeni do I. kategorie. Tento požadavek je zdůvodněn tím, že v § 3 odst. 1 písm. d) zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, ve znění pozdějších předpisů, se stanoví, že je jedním z předpokladů pro výkon činnosti peda-gogického pracovníka, zdravotní způsobilost, tedy se jedná o činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky stanoveny jiným právním předpisem. Dle mě se jedná o špatný výklad, neboť analogicky bych mohl říct, že pro všechny pracovníky je požadována zdravotní způsobilost jiným oprávním předpisem a to § 103 zákoníku práce.

Děkuji za reakce

RE: RE: RE: RE: RE: RE: pracovně lékařské prohlídky u učitelů

6. Květen 2013 - 6:41 Vladimír Jindra
<p>Zdravotní způsobilost kohokoliv může posoudit registrující lékař. Nakonec poskytovatelem PLS může být i registrující lékař ... Obdobně&nbsp;i zdravotní způsobilost řidičů přeci běžně posuzují registrující lékaři, a přesto trvám na tom, že musí jít zaměstnanec k lékaři PLS. Registrující lékař by mohl posoudit i způsobilost našich strojvedoucích, stačí si vzít vyhlášku MD 101/1995 Sb. Nicméně předpis k poskytování PLS počítá s tím, že lékař PLS zná konkrétní pracoviště a konkrétní rizika pro danou osobu. Ano předpis není z nejlepších, ale vypadá to na brzkou novelu, která bude řešit palčivé problémy, vizte dnes vydaný článek zde na bozpinfo - <a href="http://bozpinfo.cz/knihovna-bozp/citarna/tematicke_prilohy/pracovnelekarske-sluzby/pls_konference130506.html">http://bozpinfo.cz/knihovna-bozp/citarna/tematicke_prilohy/pracovnelekarske-sluzby/pls_konference130506.html</a></p>

RE: RE: pracovně lékařské prohlídky u učitelů

2. Květen 2013 - 22:18 Ing. Ondřej Teplý
U učitelů je jedním z předpokladů pro výkon povolání zdravotní způsobilost (dle již citovaného školského zákona). V písm. a) § 103 zákoníku práce se píše, že zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho zdravotní způsobilosti. Z toho vyvozuji, že je dán požadavek na každého zaměstnance a jeho zdravotní způsobilost.

RE: pracovně lékařské prohlídky u učitelů

2. Květen 2013 - 21:42 Vladimír Jindra
Obdobně se toto ustanovení aplikuje i na řidiče ostatní ("referenty"), kteří jsou zařazeni v kategorii I, zdravotní způsobilost je dána jiným předpisem a musí jít na prohlídku k lékaři PLS ... §103 ZP nikde nestanoví podmínky zdravotní způsobilosti? Kterou část § 103 máte na mysli?

RE: RE: RE: pracovně lékařské prohlídky u učitelů

3. Květen 2013 - 8:25 Vladimír Jindra
Ano, zdravotní způsobilost je dána jiným předpisem, kde je stanoveno (pravděpodobně) co musí učitel splňovat z oblasti zdraví (jaké nemoci nesmí mít) obdobně jako je tomu u řidičů, ale abych se nemotal jenom kolem nich, stejně tak to máme u zaměstnanců v drážní dopravě, tam je jejich zdravotní způsobilost též upravena zvláštním předpisem (vyhláškou MD). To co píšete k ZP není stanovení zdravotní způsobilosti jiným právním předpisem, ale jedná se zde o povinnost zaměstnavatele zajistit zdravotní způsobilost. ZP neurčuje jaké nemoci nesmí mít, nebo jaké jsou podmínky zdravotní způsobilosti pro danou profesi (činnost) ...

RE: RE: RE: RE: pracovně lékařské prohlídky u učitelů

6. Květen 2013 - 5:51 Ing. Ondřej Teplý
Ta zdravotní způsobilost učitelů má být dle odst. 2 § 3 školského zákona posuzována dle zrušené Směrnice Ministerstva zdravotnictví č. 49/1967 Věstníku Ministerstva zdravotnictví o posuzování zdravotní způsobilosti k práci. Jenom ještě dotaz pane Jindro, z čeho vyvozujete povinnost řidičů "referentů" chodit na prohlídky k smluvnímu lékaři pls?

RE: RE: RE: RE: RE: pracovně lékařské prohlídky u učitelů

4. Květen 2013 - 18:24 Radka Šíbová
Dobrý den, vážení pánové, dovoluji si Vám vstoupit do diskuse, dle mého názoru je zdravotní způsobilost řidičů referentských vozidel dle zákoníku práce § 103 odst. 1 písm. a). Každý zaměstnanec řídící referentsky služební vozidlo to musí mít zmíněné v žádosti a v posudku o zdravotní způsobilosti. Krásný den.

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: pracovně lékařské prohlídky u učitelů

4. Květen 2013 - 19:08 Radka Šíbová
Dobrý den, pane Jindro, jsem nečetla od začátku :-), není to zdravotní způsobilost jiným právním předpisem. Ve vztahu pracovněprávním se musíme řídit zákoníkem práce. S tou 361/2000 máte pravdu, řidiči jako občané ČR už nebudou muset chodit na lékařské prohlídky v 60 letech, ale až v 65 letech ..... asi z toho důvodu, že se i posunul věk odchodu do důchodu. Krásný večer.

RE: RE: RE: RE: RE: pracovně lékařské prohlídky u učitelů

3. Květen 2013 - 10:35 Vladimír Jindra
Zákon 361/2000 Sb. odst. 3 §87 ... tuším, že k 1.7. se bude měnit věk, což ale na podstatě nic nemění.

RE: RE: RE: RE: RE: RE: pracovně lékařské prohlídky u učitelů

4. Květen 2013 - 19:08 Vladimír Jindra
Dobrý den, paní Šíbová to se v diskusi vracíme (vizte příspěvek 02.05.2013 22:18:16 a následnou odpověď). To podle mého názoru není stanovení podmínek zdravotní způsobilosti jiným právním předpisem.

RE: RE: RE: RE: RE: pracovně lékařské prohlídky u učitelů

6. Květen 2013 - 6:41 Norbert Chalupa
Dobrý den, pane Teplý, souhlasím s Vámi. Zák. o pedagogických pracovnících stanoví povinnost prokázat zdravotní způsobilost pedagoga (dříve s odkazem na Sm. 49). Tu, dle mého názoru, můžeme prokázat i dokladem od lékaře registrujícího daného pedagoga. Netuším, dle čeho je nutno tyto zaměstnance vysílat k lékaři poskytujícímu PLS? Z takto dlouho připravovaných předpisů je mi špatně, když vylezou takovéto paskvily! Těch nesmyslů je v nich X.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail