pokutování KHS za staré smlouvy s lékaři

10 příspěvků / 0 nový
Poslední
#1

pokutování KHS za staré smlouvy s lékaři

28. Duben 2013 - 18:16 Michal Slabý

Dobrý den,

Může KHS pokutovat organizaci, když má ve smlouvě s lékařem ještě odkaz na zákon č. 20/1966 Sb., nebo na nový zákon, ale starou směrnici MZ č. 49/1967 (ti si uzavírali smlouvy v roce 2012)? Některá KHS již tak činí.

RE: pokutování KHS za staré smlouvy s lékaři

25. Duben 2013 - 19:25 Radka Šíbová
Dobrý den, pane Slabý, domnívám se, že může KHS pokutovat firmu, protože dle § 98 zákona 373/2011 firmy měli rok na to, aby vše předělali dle nového zákona. Pokud již uzavírali firmy smlouvy po 1. 4. 2012, již měli uzavírat dle nového zákona. Po konzultaci s některými hygienickými stanicemi, prý budou akceptovat i dodatky smluv, hlavně aby obsahovaly všechny náležitosti dle zákona 373/2011. Není nad osobní zkušenost, zítra mám jednu kontrolu KHS a v pondělí další (stejný kraj, ale jiné územní odbory, dám Vám vědět). Vy jste osobně zažil, když KHS v těchto 25 kalendářních dnech uložila pokutu za smlouvu s poskytovatelem PLS? Přeji krásný večer.

RE: RE: pokutování KHS za staré smlouvy s lékaři

26. Duben 2013 - 17:57 Vladimír Jindra
<p>řekl bych, že ještě je "doba hájení", protože vyhláška platí až od 3.4. My jsme neměnili smlouvy, protože jsme čekali na vyhlášku, což KHS zatím akceptují a uzavřít dodatek v nových podmínkách není otázka dne, každá ze stran chce dojednat co nejlepší podmínky. Minulý týden jsme měli kontrolu KHS a&nbsp; zatím OK, pokud chcete vědět jak to bylo vyřešeno tak mi napište na mail. Půjde především o to, kdo na kontrolu přijde. Doporučení počkat na vyhlášku ostatně znělo z vícero stran, protože se vědělo, že ve vyhlášce bude definováno co se myslí pod pracovnělékařskou službou a co by tedy mělo být obsahem smlouvy. Zároveň když bude jasno co všechno bude obsahem PLS, pak se dá sjednávat cena, ale ocenit něco co neznám umí jen majitelé křišťálových koulí a takový majitel křišťálové koule nepotřebuje "bezpečáka" ;-).</p>

RE: RE: RE: pokutování KHS za staré smlouvy s lékaři

25. Duben 2013 - 19:31 Michal Slabý
Ano, máte pravdu, dost organizací čekalo s úpravou smluv na prováděcí předpis. Jenže... zákon je napsán jak je a vyhláška byla vydána s účinností jak byla vydána. K tomu ještě, že není státní kontrolní orgán jako státní kontrolní orgán a je dílo dokonáno.

RE: RE: pokutování KHS za staré smlouvy s lékaři

25. Duben 2013 - 19:49 Michal Slabý
Ano, zažil, proto se na to ptám. Ono je to ale tak (jak píši v dotazu), že i když si někdo uzavřel smlouvu již dle nového zákona, nebyl prováděcí předpis a tak se ve smlouvě objevilo, že se PLS budou provádět dle směrnice MZ 49/1967 - teď tedy musí smlouvu upravovat. A perličku mám i takovou, že zákazník měl smlouvu postaru, loni dodatkem poupravil na nový zákon, ale se starou směrnicí a teď dělá druhý dodatek. Je hezké, že zákon platí rok a měli jsme na to rok, ale na co vlastně, když to gro, jak se vlastně budou PLS provádět a naplňovat, jsme se dozvěděli až po uplynutí té roční lhůty a vyhláška je s účinností ode dne vydání. Hlavně že oni na to měli času dost! Navíc, dojemné je, že KHS "budou akceptovat" dodatky smluv - já jsem se s tím setkal také. Přeci, pokud je dodatek ke smlouvě jako právní akt v pořádku, pak nejde o žádné milostivé akceptování ze strany státního kontrolního orgánu, ale nic jiného jim ani nezbude. Přeji hladký průběh kontroly. :-)

RE: RE: RE: RE: pokutování KHS za staré smlouvy s lékaři

25. Duben 2013 - 20:09 Michal Slabý
Pokud Vám to nebude vadit, rozepsal byste se mi o tom soukromě v mailu? Děkuji.

RE: RE: RE: pokutování KHS za staré smlouvy s lékaři

25. Duben 2013 - 20:09 Vladimír Jindra
hygienici si stěžují, že jejich nadřízený orgán je nikdy v odvolání k pokutě "nepodrží" ... Samozřejmě je pravda, že zákon je zákon a je napsán jak je napsán, ale při tvorbě nových podmínek PLS jaksi bylo opomenuto zrušení jednoho přepdisu :-) Víc to ale zde z pochopitelných důvodů nechci rozebírat.

RE: RE: RE: pokutování KHS za staré smlouvy s lékaři

26. Duben 2013 - 21:33 Radka Šíbová
Dobrý den, pane Jindro, i bezpečákovi by se někdy hodila křišťálová koule :-) . Osobně jsem si sestavila smlouvu na PLS a některé firmy jí tedy změnily, nastal jeden malý problém s vyhláškou, kde je jasně stanoveno, že když je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným déle jak 8 týdnů či v bezvědomí (že se to týká jak neschopností s pracovním úrazem, tak i při osobních problémech), musí než nastoupí do práce zaměstnanec na mimořádnou prohlídku. Bohužel jsem nechala stanovení počtu kalendářních dní na zaměstnavateli, v rozmezí od 30 do 90 kalendářních dnů, při dočasně pracovní neschopnosti. Asi to změníme dodatkem na základě vyhlášky 79/2013.

RE: RE: RE: RE: pokutování KHS za staré smlouvy s lékaři

28. Duben 2013 - 18:16 Vladimír Jindra
Tato mimořádná prohlídka (z důvodu pracovní neschopnosti delší než 8 týdnů) nám už teď "zadělala" na problém. k 1.5. nám nastoupí po roce zpátky jedna zaměstnankyně. Automaticky je zdravotně nezpůsobilá. Už je uznána, všechno v pořádku, nicméně náš lékař PLP jí odmítá napsat posudek dřív než bude uschopněna. Jenže ona má už 1.5. směnu, 2.5. má noční směnu a lékař bude až 3.5. ... Takže pokud se vedoucí nedomluvil s panem doktorem, pak bude paní 2 dny na průměru doma. To ani nepíšu o tom, že vystavením posudku není ještě platný, ale čeká se na uplynutí 10ti denní lhůty na možnost odvolání (i&nbsp;v případě, že zaměstnankyně bude uznána a nebude mít tedy logicky důvod se odvolávat) v těchto případech ale budeme používat "zdravý rozum" a nebudeme čekat 10 dní, to snad případná kontrola pochopí ... Požadavek na křišťálovou kouli jsem již předal oddělení nákupu, tak pak napíšu jak to dopadlo a jak funguje ;-)

RE: RE: RE: RE: RE: pokutování KHS za staré smlouvy s lékaři

28. Duben 2013 - 18:16 Radka Šíbová
Dobrý den, v případě, že je zaměstnanec zdravotně způsobilý, je těch 10 dní k ničemu (ledaže by si myslel, že je nemocný a to už by bylo opravdu k zamyšlení), ale pokud by byl způsobilý s podmínkou či nezpůsobilý příp. pozbyl dlouhodobě zdravotní způsobilosti ..... tak na výsledek posudku o zdrav. způs. se musí reagovat okamžitě, protože návrh na přezkoumání v těchto případech nemá odkladný účinek. Jinak supr, se máte :-) krásný večer

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail