podmínky dozoru nad mladistvými zaměstnanci

11 příspěvků / 0 nový
Poslední
#1

podmínky dozoru nad mladistvými zaměstnanci

12. Prosinec 2014 - 15:35 Novotná

Dobrý den, jsou někde stanoveny podmínky soustavného odborného dozoru nad mladistvými zaměstnanci, konajícími "zakázané" práce z důvodu přípravy na povolání? Definici práce pod dozorem znám pouze z ČSN EN 50 110-1. Děkuji za odpověď.

RE: podmínky dozoru nad mladistvými zaměstnanci

24. Listopad 2014 - 7:14 Radovan Holy
Nevím o předpise, který by tyto podmínky blíže upravoval. Proto doporučuji vytvořit předpis vlastní, který bude řešit nejen dozor, nýbrž i celou bezpečnou práci mladistvých zaměstnanců.

RE: podmínky dozoru nad mladistvými zaměstnanci

25. Listopad 2014 - 9:47 Norbert Chalupa
Paní Novotná, důležitý předpis, který se dozoru týká, je vyhl. č. 288/2003 Sb. a jeho ustanovení v § 6 odst. (2).

RE: RE: podmínky dozoru nad mladistvými zaměstnanci

25. Listopad 2014 - 9:47 Radovan Holy
Nemyslím, že by toto ustanovení řešilo podmínky soustavného dozoru.

RE: podmínky dozoru nad mladistvými zaměstnanci

1. Prosinec 2014 - 12:27 Václav Syrový
Dobrý den paní Novotná. Já o jednom takovém předpisu vím, je to metodický pokyn MŠMT z roku 2006 k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních zřizovaných MŠMT. Ale to co byste potřebovala vědět tam stejně není. MP se nejprve elegantně odvolává na Zákoník práce ( před novelou 2006) a potom se stejně elgantně odvolává na Občanský zákoník ( starý - §§ 415 a 422) Takže bych to řešil bez nějakého dalšího předpisu "zdravým selským rozumem" a to nejprve si přečíst nadpis Hlavy I "předcházení ohrožení života a zdraví při práci" zamyslet se nad tímto názvem a přemýšlet jak to zajistit. máte k dispozici celý § 101 ZP, celý § 102 ZP. Odstavec 2 § 102 ukládá zaměstnavateli "vytvářet betpečné pracovní prostředí..... a přijímáním opatření k přecházení rizikům. Podle mne to jako návod stačí, a odst. 5 v poslední větě ukládá " udílení vhodných pokynů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci" Ti lidé tam snad nejsou v riziku celou směnu, nevím jestli dělají 8 nebo 6 hodin, ale pracoviště by asi bylo potřeba zajistit tak aby se nic nemohlo stát, a ten dozor bych zajistil pouze v tu dobu, kdy to riziko skutečně hrozí. Snad tam riziko nehrozí celých 8 hodin. Dělal jsem na šachtě směnového technika a když jsem přišel na dílo kde bylo rriziko, tak jsem tam držel dozor pokud to bylo potřeba. A že tam těch rizik bylo! Po odstranění rizika jsem nařídil další postup práce, nechal si to od předáka podepsat a z pracoviště jsem odešel. Ještě si myslím že za každou cenu si vymýšlet nějaký nový předpis je asi nadbytečné. Ale to budete muset posoudit sama. Pokud byste chtěla vědět více nebo podrobněji zkuste zavolat 723 170 164. Přeji pěkný den. Syrový.

RE: RE: podmínky dozoru nad mladistvými zaměstnanci

1. Prosinec 2014 - 12:27 Radovan Holy
Interní předpis upravující tuto oblast je důležitý a rozhodně bych ho nepovažoval za nadbytečný, pane Syrový. Zejména potom ve chvíli, kdy "někdo" (pravděpodobně zaměstnavatel nebo i jiný vedoucí zaměstnanec), bude chtít "někoho" pověřit tímto soustavným dozorem. Pak je potřeba mu jasně stanovit pravidla a s těmito pravidly ho obeznámit. Bez interního předpisu to sice jde také, ale co se týče následné prokazatelnosti, žádná sláva to nebude. Předpis může být zcela jednoduchý. Dokonce bych řekl, že ani ne tak předpis, jakož to spíše písemný pokyn vedoucího zaměstnance. Stručně uvést dozor kdo, nad kým, kdy, za jakých podmínek, kde, popř. další specifika. Např. co se smí, co se nesmí.

RE: podmínky dozoru nad mladistvými zaměstnanci

11. Prosinec 2014 - 16:45 Václav Syrový
Dobrý večer paní Novotná. Paní Novotná já Vám děkuji za vaši odpověď, i když jsem žádný dotaz nenapsal a Vy jste také žádnou odpověď nenapsala. Syrový.

RE: RE: podmínky dozoru nad mladistvými zaměstnanci

12. Prosinec 2014 - 6:49 Novotná
Dobrý večer pane Syrový, děkuji Vám za Vaši odpověď a nezištnou snahu pomoci ostatním, samozřejmě děkuji také ostatním diskutujícím. Odpověď jsem zde před pár měsíci napsala jen jednu, měla jsem zrovna v určité věci nové poznatky z kvalitního semináře. V dalších případech jsem se radit neodvážila, necítím se mít takové znalosti jako zdejší stálí přispěvatelé-poradci.

RE: RE: RE: podmínky dozoru nad mladistvými zaměstnanci

12. Prosinec 2014 - 6:43 Václav Syrový
Dobrý den paní Novotná. Děkuji Vám za odpověď a za pěkné zhodnocení odpovědí kolegů i mých. Přeji pěkný den. Syrový.

RE: RE: RE: podmínky dozoru nad mladistvými

12. Prosinec 2014 - 15:35 Václav Syrový
Ještě dovětek. Paní Novotná pokud budete mít jakýkoliv dotaz nebo problém nebo budete potřebovat s čímkoliv poradit jsem připraven Vám pomoci ( v oblasti BOZP pracuji od 1.1.1970). I proto jsem tam dal moje telefonní číslo. Přeji pěkný den. Syrový

RE: RE: RE: RE: podmínky dozoru nad mladistvými

12. Prosinec 2014 - 15:35 Novotná
Já Vám také přeji pěkný den, pane Syrový, děkuji za nabídku, určitě ji někdy využiji. Novotná.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail