ochranný koš u pevného žebříku

4 příspěvky / 0 nový
Poslední
#1

ochranný koš u pevného žebříku

11. Prosinec 2013 - 12:37 Ing. Ondřej Teplý

Dobrý den,

mám dotaz ohledně problematiky ochranného bezpečnostního koše u pevného žebříku. V ČSN 74 3282 z roku 1989 byl dle čl. 42 požadován ochranný koš od délky žebříku 5 m. Dle nové ČSN 74 3282 z února 2013 je ochranný koš (či jiné ochranné zařízení) dle čl. 5.1.10 požadováno od výšky větve 3 m. Dle čl. 5.1.14 této normy může být začátek ochranného koše v úrovni 2,2 až 3 m nad nástupní úrovní. Dostáváme se tedy do paradoxní situace, kdy při výšce žebříku 3,1 m může být ochranný koš vysoký 0,1 m a bude to v souladu s normou. Hodnota 3 m pro povinnost instalace ochranného koše je pro mě o to více zarážející i v souvislosti s ustanovením čl. 10 části III přílohy k nv č. 362/2005 Sb., kde je požadováno jištění oopp proti pádu až od výšky 5 m. Ptám se tedy jestli mi unikla nějaká podstatná informace či souvislost a nebo se jedná o "nedomyšlenost" ?

RE: ochranný koš u pevného žebříku

11. Prosinec 2013 - 8:36 Norbert Chalupa
Dobrý den, požadavek na ochranu proti pádu z výšky dle článku 10. části č. III. přílohy NV č. 362/2005 Sb. je v případě práce na žebříku, nikoliv při výstupu a sestupu. Požadavek na ochranné koše se týká pevně instalovaných žebříků, požadavek uvedeného NV se týká žebříků obecně, včetně přenosných, ale pouze při práci na něm.

RE: RE: ochranný koš u pevného žebříku

11. Prosinec 2013 - 12:37 Ing. Ondřej Teplý
Dobrý den pane Chalupo, to co jste napsal vím. Srovnáním požadavků z předmětné normy s požadavky nař. vlády č. 362/2005 Sb. jsem chtěl poukázat na "absurdnost" požadavku normy, protože práce na žebříku je samozřejmě mnohem rizikovější než pouhý výstup po žebříku a přesto je pro práci na žebříku požadavek na jištění méně přísný.

RE: RE: RE: ochranný koš u pevného žebříku

11. Prosinec 2013 - 12:37 Norbert Chalupa
Naprosto Vám rozumím, nicméně musíme vycházet z faktu, že pokud je žebřík pevně instalovaný, tak ochrana proti pádu kupř. ochranným košem je velmi dobré řešení a v konečném důsledku také ,,nejjednodušším,, z hlediska volby trvalé ochrany proti pádu, zejména při výstupu a sestupu (nemluvě o práci na takovém žebříku). U přenosných žebříků a práci na nich je ochrana složitější. To, že uvedené NV stanoví konkrétní výšku (5m), kdy už musí být při práci provedena ochrana proti pádu OOPP, je věc druhá. Mohli bychom polemizovat o tom, zda výška 5m není hodně (to je předmětem Vaši úvahy - mně se hodně zdá), ale tady musíme opět vycházet z povinnosti vyhodnotit rizika a stanovit opatření, tudíž volba ochrany proti pádu potřebnými OOPP při této práci a menší výšce je na zaměstnavateli. I tam, kde zaměstnanec nebude stát chodily na žebříku ve výšce 5m a více, ale např. 4,3,2 nebo 1m, může (popř. by měl) zaměstnavatel požadovat používání OOPP proti pádu.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail