Ochranné přilby při práci ve výškach.

5 příspěvků / 0 nový
Poslední
#1

Ochranné přilby při práci ve výškach.

22. Listopad 2013 - 7:41 Jiří

Dobrý den mám dotaz ohledně nošení ochranné helmy na střeše. A jestli se taková helma bude nějak lišit.

RE: Ochranné přilby při práci ve výškach.

14. Listopad 2013 - 4:54 Norbert Chalupa
Pane Jiří, způsob, podmínky a dobu používání ochranných prostředků stanoví zaměstnavatel na základě četnosti a závažnosti vyskytujících se rizik, charakteru a druhu práce a pracoviště a s přihlédnutím k vlastnostem těchto ochranných prostředků. Typ přilby volí dle daného rizika, má-li chránit před padajícími předměty, úderem (většinou na stavbách), má-li být s podbradním páskem nebo stačí záhlavový pás, tzn. způsob upevnění, má-li být barevně rozlišena atd. Vše záleží na zaměstnavateli, jak si rizika vyhodnotí a stanoví opatření. Příloha č. 3 k NV č. 495/2001 Sb. stanoví mj. i práce a činnosti, které vyžadují ochranu hlavy a lebky pod písmenem a) také na staveništi.

RE: Ochranné přilby při práci ve výškach.

22. Listopad 2013 - 7:24 Dalibor Pretsch
K odpovědi pana Chalupy bych dodal pouze to, že né každá práce/činnost na střeše musí nutně být chápána jako práce na "staveništi". Toto už je ale hra s definicí "staveniště" dle stavebního zákona. V případě, že by tato činnost odpovídala definici práce na "staveništi" tak určitě je nutné přilbu použít, v opačném případě záleží pouze na "zaměstnavateli" a jím provedené analýze rizik. Nicméně si myslím, že vzhledem k tomu, že zřejmě jde o práce ve výšce, tak bych vybavení přilbou s podbradním páskem bral jako samozřejmost (přilba nemusí chránit jen před padajícími předměty ale taky ochrana před udeřením se do hlavy při případném pádu).

RE: RE: RE: Ochranné přilby při práci ve výškach.

22. Listopad 2013 - 7:41 Dalibor Pretsch
No v momentě, kdy se jedná o "staveniště" a zaměstnancům bychom nedali přilby a snažili bychom to obhájit naší analýzou rizik tak by jsme pravděpodobně neuspěli, jelikož v případě "staveniště" je potřeba vybavit zaměstnance ochranou hlavy jednoznačně dána NV č. 495/2001 sb., příloha č.3.

RE: RE: Ochranné přilby při práci ve výškach.

22. Listopad 2013 - 7:41 Ing. Vít Hofman
Já jen slovo do pranice... Jaký je rozdíl mezi poskytováním OOPP na staveništi a poskytováním OOPP na jakémkoli jiném pracovišti? Nezáleží vždy, na zaměstnavateli a na jeho hodnocení rizik pro výběr a poskytnutí OOPP? (Pozn.: až na pár výjimek, taxativně uložených právními předpisy).

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail