Lakýrnické práce - pravidelné prohlídky u lékaře

2 příspěvky / 0 nový
Poslední
#1

Lakýrnické práce - pravidelné prohlídky u lékaře

6. Prosinec 2016 - 16:46 Milan

Dobrý den, mám dotaz ohledně periodických prohlídek jako lakýrník.

Můj zaměstnavatel mi po 9 letech oznámil, že ve firmě, kde pracuji budu vykonávat práci lakýrníka. 

Problém je v několika věcech:

Tuto práci vykonávám již 13tý měsíc v kuse, doposud jsem neobdržel novou smlouvu, kde je jasně uvedeno pracovní zaměření, stále jsem vedený jako dělník ve výrobě, nepodstoupil jsem ani žádné vstupní vyšetření spojené s touto pracovní činností. 

Samozřejmě, je to z poloviny moje chyba, ale kdo chce v dnešní době přijít o práci. 

Ohledně pracovních pomůcek - člověk si připadá jako pitomec když žádá o nové filtry do dýchací masky, otázka třeba i 14 dní, několikrát sem si dovolil koupit některé věci sám a při vyúčtování jsem byl ještě pokáraný jako malý kluk, že jsem si to dovolil koupit jinde a o 19 korun dráž, než se to kupuje.

Třešničkou na dortu je to, že některé věci, u kterých hoří termín, dělám v lakovně sám po skončení směny. Vím, že tím porušuju zákoník práce, nicméně na tuto skutečnost se snažím poukazovat s tím, že nejsem nejmladší a že by bylo záhodno dalšího parťáka ke mě, minimálně ke dveřím, by si mě ohlídal, pokud by se cokoli stalo. Bohužel reakce ze strany vedení je opět taková, že se hledá chyba u mě, že sem si vlastně dovolil o něco požádat. Samozřejmě, že každý jde raději domů, než aby tam zůstával se starším pánem, který se snaží si vydělat na hypotéku a studia svých potomků.

 

Zajímá mě tedy, co s tím mám udělat, nechci být klasický čecháček a hned někde udávat, v první řadě mě zajímá jak je to s pravidelnými prohlídkami lakýrníků, a jak se bránit arogantnímu jednání ze strany nadřízených, když se dovolávám svého práva na bezpečnou práci...

Ano. možnost tu je, dát výpověď, ale proč? přijít o práci, od uřadu práce nedostat nic... a se dvěma dětmi ne střední škole a hypotékou si to střihne jenom naprostý blázen... 

Pane Milane,

7. Prosinec 2016 - 3:31 Norbert Chalupa
Pane Milane, Vaše situace je nezáviděníhodná, nicméně ne ojedinělá. V první řadě měl s Vámi zaměstnavatel převedení na jinou práci projednat, nestalo se. Než by Vás převedl na jinou práci, tak měl ověřit Vaši zdravotní způsobilost k ní, a to u lékaře poskytujícího pracovnělékařské služby, za určitých okolností u lékaře Vašeho, registrujícího, ale to nepředpokládám (muselo by se jednat o práci kategorie I.). Dále by Vám měl oznámit, do které kategorie je práce lakýrníka zařazena, často bývá riziková. U rizikových prací jsou zdravotní prohlídky 1x za 2 roky, popř. 1x ročně. Pokud by lékař stanovil, mohly by být i kratší. V případě, že byste byl zdravotně způsobilý, tak by Vás před převedením na tuto práci měl seznámit s místními podmínkami a riziky na pracovištích, včetně potřebného zaškolení k dané činnosti. Co se týče osobních ochranných pracovních prostředků, tak zde je povinnost zaměstnavatele Vám kdykoli, když je to potřeba, potřebné OOPP poskytnout, vyměnit, bez ohledu na to, jak dlouho Vám konkrétní OOPP vydržely. Ty by Vám měl poskytnout zaměstnavatel, nikoli, že byste si je pořizoval sám. U posledního Vašeho problému týkajícího se osamocení na pracovišti si nedokážu odhadovat podmínky výkonu práce na Vašem pracovišti? Záleží na mnoha okolnostech, ale v každém případě je povinnost zaměstnavatele zajistit Vaši bezpečnost, poskytnutí, popř. přivolání první pomoci. Jak jste už napsal, nechcete zaměstnavateli dělat problémy, což je pochopitelné, takže nezbývá než se se zaměstnavatelem, pokud možno, rozumně domluvit. Vůbec nepředpokládám, že byste měli ve firmě odborovou organizaci, popř. radu zaměstnanců, zástupce pro oblast BOZP? Víte, pane Milane, v dnešní době už není situace na trhu práce taková, jako kupř. před 10 roky? Nevím, z kterého kraje jste, ale v mnoha krajích, regionech je poptávka po kvalifikovaných řemeslnících Vašeho typu veliká. Tudíž by možná jen stálo za to poohlédnout se jinde a zaměstnavateli to naznačit? Ale místní podmínky neznám, Vy musíte vědět. Chápu, že si stěžovat na inspektorát práce, popř. hygienickou stanici, z logických důvodů nechcete. To je vždy to krajní řešení. Přeji Vám hodně zdaru a abyste se zaměstnavatelem našel společnou řeč.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail