kategorizace prací ve stavebnictví

7 příspěvků / 0 nový
Poslední
#1

kategorizace prací ve stavebnictví

10. Srpen 2012 - 11:56 Veronika

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak je to s kategorizací prací. Založili jsme malou stavební firmu a než přijmeme zaměstnance, zjišťujeme všechny podstatné náležitosti. Narazila jsem ale na jednu věc zvanou kategorizace prací. Je nutné ji mít? Kdo určuje, do které kategorie budou zaměstnanci spadat. naši zaměstnanci budou provádět poze strojní omítky a nic jiného. Je to riziková kategorie?

Děkuji moc za odpověď

RE: kategorizace prací ve stavebnictví

9. Srpen 2012 - 14:54 Norbert Chalupa
Dobrý den, paní Veroniko, ano, tzv. kategorizaci prací mít musíte. Hodnotí se zde 13 rizikových faktorů pro každou danou práci (podrobněji viz. vyhl.č.432/2003 Sb.), mezi něž patří kupř. hluk, prach, vibrace, fyzická zátěž, zátěž teplem atd. Hodnocení a návrh si můžete udělat i sami, pakliže to zvládnete, ale přenechal bych to raději osobě odborně způsobilé (OZO, postaru bezpečnostní technik). Pokud budou práce spadat do kategorie 2 - 4, tak se návrh oznamuje, popř. předkládá příslušnému územnímu pracovišti KHS (podrobněji §§37-39 zák. č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví), které se k tomu vyjádří. V určitých případech se provádějí potřebná měření ke zjištění míry výskytu daného faktoru, ze kterého mohou vzejít výsledky, na základě nichž bude nutno zařadit práce kupř. do kategorie IIR, III, IV, tedy rizikové. Tato měření provádějí odborné firmy s potřebným oprávněním. I ve vašem případě by se mohlo o rizikovou práci jednat, ale chce to odborné a podrobné posouzení.

RE: RE: kategorizace prací ve stavebnictví

10. Srpen 2012 - 10:05 Václav Syrový
Plně souhlasím s kolegou Neugebauerem, a také po nějakém úrazu, pokud by pojišťovna zjistila jak byly lékařské prohlídky prováděny by se mohla "cukat" s plněním. Máme na to pojistky v té žádosti.

RE: kategorizace prací ve stavebnictví

10. Srpen 2012 - 7:31 Václav Syrový
Dobrý den paní Veroniko. Ještě bych doplnil kolegu Chalupu. Kategorizace prací pro Vás je nutná ještě z dalšího důvodu. Podle zákon 373/2011 Sb., musíte mít před nástupem zaměstnanců provedeny lékařské prohlídky ( smlouvu s poskytovatelem lékařských služeb). Ty lékařské prohlídky Vám provede ten lékař na základě vaší žádosti a v té žádosti musíte také uvést jaká rizika zdravotní o kterých píše pan Chalupa na těch pracovištích máte( eventuelně do které kategorie jsou ta rizika zařazena) Mám zkušenosti, že firma chtěla udělat lékařské prohlídky a lékař to odmítl až dostane kategorizaci ke každé profesi. Někde to řeší tak, že dávají ke každé profesi kopii zhodnocení, někde to vyřešili tak, že dali lékaři kompletně celou kategorizaci lékaři. Přeji pěkný den. Syrový 723 170 164.

RE: RE: kategorizace prací ve stavebnictví

10. Srpen 2012 - 7:31 Anonym
Spíše je obvyklý postup, že dají lékaři pětistovku a ten dá naoplátku podpis a razítko. S kategorizací si nelamte hlavu. http://www.khszlin.cz/root_form.html na tomto webu najdete kategorizace - oznámení - vzor pro její zpracování od hygieny. Hluk, prach, fyzickou námahu, tepelnou zátěž, zátěž chladem dejte do kategorie 2. V bodě II. do opatření přijatých k ochraně... napiště školení BOZP, poskytování OOPP, vyhledávání rizik a popř. další. Měření NE, doba expozice - proměnlivá, dle vykonávané práce nebo něco obdobného.Časový snímek - co ten člověk dělá po celou dobu, tak to nějak rozumně popište. Závodní preventivní péče přepsat na poskytovatel pracovnělékařských služeb, pokud máte, uvést včetně IČ, pokud nemáte, napsat : "V jednání". Takto to dejte na nejbyližší hygienu - jako oznámení. Pokud vás to hodně zajímá, můžete si předem nastudovat vyhlášku 432/2001 Sb., kde je podrobně popsáno, co kam zařadit. Víc bych si s tím hlavu nelámal. Hlavně dejte zaměstnancům odpovídající kvalitní, atestované OOPP, dostatek odpovídajících ochranných nápojů a seznamte je se způsobem používání všeho zařízení a přístrojů - tyto samozřejmě alespoň 1 x ročně kontrolujte a provádějte revize po dohodě s revizním technikem.

RE: kategorizace prací ve stavebnictví

10. Srpen 2012 - 11:56 Norbert Chalupa
Paní Veroniko, názor pana Anonyma neberte vážně, poněvadž necítí nejmenší zodpovědnost za to, co tady napíše. Je diletantský názor a ještě anonymní.

RE: kategorizace prací ve stavebnictví

10. Srpen 2012 - 10:05 Tomáš Neugebauer
<p>Nedoporučuji postupovat podle dosti svérázného návrhu tzv. Anonyma, neboť by se vám to nemuselo vyplatit při kontrole některého z kontrolních orgánů.</p> <p>Podrobnější informace k řešení vašeho problému můžete nalézt na stránkách:</p> <p><a href="http://bozppo.vfn.cz/kategorizace_praci.htm">http://bozppo.vfn.cz/kategorizace_praci.htm</a></p> <p><a href="http://bozppo.vfn.cz/tabulka_kategorizace.pdf">http://bozppo.vfn.cz/tabulka_kategorizace.pdf</a></p> <p>Základní informace k zajištění BOZP v mikrofirmě můžete nalézt na stránce:</p> <p><a href="http://bozppo.vfn.cz/mikrofirmy.htm">http://bozppo.vfn.cz/mikrofirmy.htm</a></p>

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail