Jak zohlednit novinku v zajištění náhrad škod za pracovní úrazy?

1 příspěvek / 0 nový
#1

Jak zohlednit novinku v zajištění náhrad škod za pracovní úrazy?

10. Srpen 2012 - 12:57 Tomáš Neugebauer

Zákon č. 266/2006 Sb., o úrazovém pojištění zaměstnanců, ve znění pozdějších předpisů, až na výjimky má nabýt účinnosti až 1. ledna 2013. Mezi výjimky patří § 92, který účinnosti nabyl již 7. června 2006. Podle jeho v současné době platného znění jsou zaměstnavatelé povinni nejpozději do 1. září 2012 předat České správě sociálního zabezpečení kopii své evidence o pracovních úrazech a nemocech z povolání, kterou vedou pro účely zákonného pojištění, pokud poskytování náhrad trvalo i po 30. červnu 2012. Tedy zdá se, že zcela jednoznačná povinnost pro zaměstnavatele, jejíž nesplnění na první pohled může být dokonce sankcionováno až do výše 100 000 Kč viz ustanovení § 59 odst. 5. Ten naštěstí dosud nenabyl účinnosti. Aby to však nebylo tak jednoduché, je v současné době v Parlamentu ČR projednáván návrh na zrušení zákona č. 266/2006 Sb. Ten je však zatím pouze po projednání ve výboru (doporučuje schválit) v poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, tedy jistě do 1. září 2012 nenabude účinnosti. Tedy z právního hlediska zcela jednoznačně platí povinnost zaslat ČSSZ kopii evidence o pracovních úrazech a nemocech z povolání. Jak to vidí praxe?

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail