Pojišťovna zastavila výplatu renty po pracovním úrazu. Má na to nárok?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Rád bych zjistil, zda má pojišťovna nárok na zastavení výplaty renty. V roce 1997 jsem utrpěl pracovní úraz, na základě souhlasu s nahlédnutím do dokumentace pojišťovna nyní zastavila výplatu renty z důvodu jiného chronického onemocnění. Toto jsem vyvrátil znaleckým posudkem, avšak pojišťovna po zadání svého znaleckého posudku opětovně rentu zastavila a to bez fyzické prohlídky navzdory mému znaleckému posudku odborného lékaře.

V daném případě pravděpodobně pojišťovna namítá tzv. podstatnou změnu poměru podle ustanovení § 271u zákoníku práce (ZP), to je legitimní, to je v souladu se zákonem. V praxi je běžné, zejména u náhrad, které se vyplácí více jak deset let, že pojišťovna zkoumá, zda nenastala podstatná změna poměrů na straně poškozeného.

Pro závěr, zda došlo k podstatné změně poměrů ve smyslu ustanovení § 271u ZP, je nezbytné porovnat poměry poškozeného, které byly rozhodující pro určení výše náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, a nové poměry poškozeného. Změna poměrů zpravidla spočívá ve změnách zdravotního stavu poškozeného, které jsou s tím spojeny.

Jak vyplývá z Vašeho dotazu, pojišťovna namítá, že byste již stejně pro následky obecné choroby (onoho chronického onemocnění) nebyl schopen vykonávat stejnou práci jako v r. 1997. Je politováníhodné, že dva lékaři vydávají naprosto odlišné znalecké posudky. Pro Vás to tedy znamená, že budete muset soudní cestou uplatnit opětovně nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vůči odpovědnému zaměstnavateli a v soudním řízení se prokáže, který znalecký posudek byl správný.

Pro úplnost cituji z konstatní judikatury - Rozsudek NS sp. zn. 21 Cdo 227/2002: „Změny v úpravě svých povinností ve smyslu ustanovení § 202 odst. 1 zákoníku práce č. 65/1965 Sb. (nyní § 271u zákoníku práce č. 262/2006 Sb.) se může zaměstnavatel úspěšně domáhat nejen v případě onemocnění nebo zhoršení zdravotního stavu poškozeného zaměstnance, jež nejsou v příčinné souvislosti s utrpěným pracovním úrazem (jeho následky) a jež samy o sobě vylučují jakoukoliv výdělečnou činnost, ale i tehdy, jestliže tato onemocnění (zhoršení zdravotního stavu) sice nemají za následek úplnou ztrátu pracovní způsobilosti poškozeného, ale znemožňují mu výkon práce, kterou konal před vznikem škody a která byla určující pro zjištění průměrného výdělku před vznikem škody."

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail