Plané neštovice jako pracovní úraz?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Naše zaměstnankyně - pečovatelka - uklízela u klientky, kde se nakazila planými neštovicemi. Klientka jí ukazovala, že má na zádech červené skvrny s mokvavými puchýřky. Pečovatelka kontaktovala rodinu klientky. Po odchodu z bytu šla do sídla firmy a již cestou se jí objevily skvrny na předloktí - celkem 8 skvrn. Druhý den navštívila kožní lékařku, která jí diagnostikovala plané neštovice. Na neschopence má označen pracovní úraz. Náš technik BOZP nám napsal, že nejde o pracovní úraz a že se máme obrátit na kliniku nemoci z povolání, aby se k případu vyjádřili. Jde o pracovní úraz?

K Vašemu dotazu asi tolik. Plané neštovice nejsou a ani nemohou být nemocí z povolání. Seznam nemocí z povolání v nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání je taxativní a nedá se rozšiřovat. Z toho důvodu nemůže žádný ordinariát uznat neštovice za nemoc z povolání.

V každém případě se jedná o poškození zdraví, ke kterému došlo v přímé příčinné souvislosti s výkonem práce, neboť dotyčná měla povinnost navštívit klientku. To plně odpovídá definici pojmu pracovní úraz – k poškození zdraví došlo nezávisle na vůli zaměstnankyně, krátkodobým, náhlým působením zevních vlivů (přenos infekce) při plnění pracovních úkolů. Konstantní judikatura běžně jako pracovní úraz uznává například úpal nebo kousnutí klíštětem (to je velmi častý úraz zaměstnanců při ošetřování parků nebo zaměstnanců v lese). Proto nevidím důvod, proč Vás expert BOZP neštovice neuznal za úraz.

Nakonec, i kdyby poškození zdraví nebylo kvalifikováno jako pracovní úraz, se nic neděje, podle § 271n ZP platí, že jde-li o jinou škodu nebo nemajetkovou újmu na zdraví než z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, platí pro způsob a rozsah její náhrady ustanovení o pracovních úrazech. Vzhledem k tomu, že se zde jednalo o prokazatelné poškození zdraví v souvislosti s plněním pracovních úkolů, není třeba váhat nad poskytnutím náhrady za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Dotyčná zaměstnankyně si ještě může uplatnit náhradu bolestného.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail