Pes na služební cestě a odpovědnost za případnou autonehodu

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Zjistil jsem, že náš zaměstnanec si s sebou na služební cesty vozí svého psa ve služebním osobním autě. Může být odpovědná naše firma v případě, že náš pracovník způsobí nehodu sobě nebo ostatním z důvodu péče o psa během jízdy, případně z důvodu nepředvídané reakce psa na cokoliv?

Koho nebo co bude zaměstnanec ve služebním vozidle vozit, záleží jen na rozhodnutí zaměstnavatele. Jestli zaměstnavatel v konkrétním případě zakáže zaměstnanci vozit ve služebním vozidle psa a zaměstnanec tento zákaz poruší, jedná se o porušení povinností zaměstnance a zaměstnavatel může toto porušení povinností řešit nástroji, které mu dává zákoník práce.

Bez ohledu na to, zda zaměstnavatel přepravu psa ve služebním vozidle zakáže či povolí, působí na zaměstnance - řidiče motorového vozidla zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Tento zákon v § 5 odst. 1 písm. k) ukládá řidiči povinnost „zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby“. Pokud nedodržení této povinnosti je příčinou, nebo jednou z příčin, dopravní nehody, odpovídá za způsobenou škodu řidič. Je ale třeba podotknout, že prokázat zavinění nehody působením zvířete bude velmi problematické, zejména tehdy, když řidič havarovaného vozidla nebude mít na zjištění této příčiny zájem.

Autor článku: 

Komentáře

Doplnění

11.01.2014 - 12:00 Tomáš Neugebauer
Pokud zaměstnavatel dovolí vozit psa, musí se řídit ustanoveními nařízení vlády č. 27/2002 Sb., kterým se stanoví způsob organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při práci související s chovem zvířat. Například řešit zajištění bezpečnosti při havarijní situaci - dopravní nehodě nebo, aby nedošlo k nežádoucímu úniku psa.

Re: Doplnění

29.01.2014 - 11:23 Eduard Šimánek
Omlouvám se, ale to je mírně řečeno přitažené za vlasy. Pokud tedy dovolí zaměstavatel zaměstnanci převážet vlastní střelnou zbraň, musí zaměstnavatel vypracovat místní provozní bezpečností předpis pro použití zbraně a pro případy jejího selhání?:-)

Re: Doplnění

29.01.2014 - 12:55 Tomáš Neugebauer
Nezlobte se, ale srovnáváte nesrovnatelné. Je vysoce pravděpodobné, že pes se díky dopravní nehodě stane nebezpečným až agresivním (zranění, šok apod.).

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail