Oprávnění revizního technika E4A

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla Ivana Blažková.

Rád bych Vás touto cestou požádal o konzultaci na téma revize elektrických zařízení. Jsem majitelem osvědčení E4A a zajímalo by mě, jestli mohu provádět revize na stolních měřících zařízeních a na navíjecích strojích (váha jednoho stroje je cca 80 - 100 kg - přenosná ve dvou osobách). Dále by mě zajímala definice pojmu přenosné elektrické zařízení.

Oprávnění revizního technika E4A opravňuje revizního technika k revizím vyjmenovaných zařízení z položky E2X, vyhl. č. 73/2010 Sb. příloha č. 2. Oprávnění se týká nepřipevněných elektrických spotřebičů a jejich rozsah je uveden v oprávnění revizního technika. Jedná se zpravidla o elektrické spotřebiče pro domácnost a podobné účely, elektrické spotřebiče v průmyslu a řemeslné činnosti, elektrické spotřebiče ve veřejných prostorách a objektech, elektrické spotřebiče v prostorách a objektech pro administrativní činnost, elektrická nepřipevněná svítidla, elektrická zařízení informační techniky, přístroje spotřební elektroniky, přístroje používané v laboratořích, prodlužovací a odpojitelné přívody, elektrické ruční nářadí a spotřebiče podobného charakteru.

Rozsah revizí strojů, přístrojů, rozvaděčů se sloučil pod E2A, revize strojů provádí RT E2X a vyšší, podle druhu napětí a prostředí. Vzhledem k tomu, že v dotazu nejsou konkrétní technické údaje, lze se domnívat, že navíjecí stroj je stroj, který se ověřuje, zkouší dle ČSN EN 60204-1 ed. 2 a dalších technických norem. Zkoušky - kontroly stroje dle požadavků nařízení vlády č. 378/2001 Sb. § 4 je nutno provádět nejméně jedenkrát za rok s přihlédnutím k požadavkům výrobce a místnímu bezpečnostnímu předpisu. Přenosné zařízení je zařízení k tomu výrobcem určené.

Autor článku: 

Komentáře

E4A

02.12.2014 - 12:01 Jakub Moravec
Taktéž jsem majitelem E4A Jak je to se zařízením které je složené, například kompresor? Nebo naftové topení? Nemám mít u naftového topení E4B, když tam vlastně hoří nafta? A kdo zkontroluje tlakovou nádobu na tom kompresoru!

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail