Odškodňování smrtelného pracovního úrazu

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Zdeněk Přeslička.

Našemu zaměstnanci - obchodnímu zástupci - se stal smrtelný pracovní úraz při řízení služebního vozidla. Dopravní nehoda je v šetření Policie ČR. Dá se ale předpokládat, že za dopravní nehodu může náš obchodní zástupce (dle výpovědi svědků jel příliš rychle). Když ve společnosti řešíme běžný pracovní úraz, tak postupujeme podle § 369 zákoníku práce. Veškeré druhy náhrad (ztráta na výdělku, bolestné, náklady spojené s léčením) sečteme a zaměstnanci vyplatíme na jeho účet. Následně tyto sečtené náhrady odešleme na pojišťovnu a pojišťovna to vždy bez problému proplatí. Při smrtelném pracovním úrazu musíme postupovat dle § 375 zákoníku práce. Nevíme ale, zda máme vyplácet veškeré náhrady pozůstalým my, nebo tyto náhrady vyplácí pozůstalým rovnou pojišťovna. Dále nevíme, jak je to s vyplácením nákladů na výživu pozůstalých.

Nastal-li pracovní úraz s následkem smrti zaměstnance, je zaměstnavatel povinen nejprve zjistit všechny okolnosti vzniku pracovního úrazu. V daném případě budou rozhodujícími výsledky šetření orgánů policie a oblastního inspektorátu inspekce práce. Na jejich základě se rozhodne o tom, zda zaměstnavatel odpovídá za škodu na zdraví při pracovním úrazu nebo zda se odpovědnosti zprostí v celém rozsahu, či se zprostí odpovědnosti zčásti. V takovém případě postupuje zaměstnavatel podle ustanovení § 367 zákoníku práce a zprostí-li se odpovědnosti zčásti, je povinen určit část škody, kterou nese zaměstnanec podle míry svého zavinění.

Pokud jde o formu odškodnění pracovních úrazů nebo nemocí z povolání, je třeba připomenout, že odpovědnost nese zaměstnavatel. Ten po zjištění potřebných údajů může poskytnout oprávněným náhrady podle zákoníku práce sám a následně požádat příslušnou pojišťovnu o refundaci poskytnutých náhrad v rámci svého zákonného pojištění odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu a nemoci z povolání.

Zaměstnavatel má právo, aby podle vyhlášky č.125/1993 Sb., kterou se stanoví podmínky a sazby zákonného pojištění odpovědnosti organizace za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, ve znění pozdějších předpisů, za něho pojišťovna nahradila škodu, která vznikla zaměstnanci při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, v rozsahu, v jakém za ni zaměstnavatel odpovídá podle zákoníku práce. V takovém případě příslušná pojišťovna poskytne veškeré náhrady oprávněným včetně náhrad na výživu pozůstalých.

Proto se doporučuje využít tohoto postupu za předpokladu, že pojišťovně zaměstnavatel předá všechny potřebné podklady.

Autor článku: 

Komentáře

Upozornění

03.08.2015 - 10:44 Radoslav Vlasák
Dovolím si, ač jsem to již jednou zmínil, upozornit na to, že označí-li Policie ČR jako jedinou příčinu dopravní nehody vysokou (nepřiměřenou) rychlost, je možné, že příslušná "úrazová" pojišťovna bude uplatňovat požadavek na úplné zproštění se odpovědnosti ze strany zaměstnavatele. Dopravní předpisy (tedy i ustanovení týkající se nepřiměřené rychlosti, příp. rychlosti přesahující tu v místě povolenou) se považují v těchto případech za předpisy bezpečnostní, seznámení s nimi je splněno vlastnictvím řidičského průkazu a vyžadování + kontrola dodržování jsou zabezpečovány průběžně činností Policie ČR. Aspoň tak je to většinou vykládáno - a k takovému výkladu se může přiklonit i pojišťovna.

Umrti v zamestnani

21.01.2020 - 19:04 Lenka Pospisilova
muz pracujici ve firme na dohodu pobirajici duchod zemrel v praci.(pricina smrti srdecni selhani asteroskleroze vysokeho stupne).Maji pozustaly pravo vyzadovat po zamestnavateli odskodneni

Odpověď

29.01.2020 - 13:30 Kateřina Hrubá
Dobrý den, zde by bylo nutné prokázat úrazový děj, tedy příčinnou souvislost mezi úrazem a vzniklou škodou a další okolnosti, jako je vliv pracovního zatížení na vznik úrazu, zdravotní stav zaměstnance apod.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail