Odškodnění pracovního úrazu i po skončení pracovního poměru

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Odškodňuje se pracovní úraz i za dny po skončení pracovního poměru, pokud trvala pracovní neschopnost? Konkrétně: paní se zranila 1.10.2010. Měla u nás uzavřen pracovní poměr na dobu určitou do 31.12.2010. Pracovní neschopnost následkem pracovního úrazu trvala až do 16.1.2011. Máme ji odškodňovat i za těch 16 dnů po ukončení pracovního poměru?

Zde je třeba aplikovat ustanovení § 386 odst. 1 zákoníku práce: „Zaměstnanci, který utrpí pracovní úraz nebo u něhož byla zjištěna nemoc z povolání v pracovním poměru sjednaném na dobu určitou nebo při výkonu práce na základě dohody o pracovní činnosti uzavřené na dobu určitou, přísluší náhrada za ztrátu na výdělku jen do doby, kdy měl tento pracovněprávní vztah skončit. Po této době přísluší náhrada za ztrátu na výdělku, jestliže je možné podle okolností předpokládat, že postižený by byl i nadále zaměstnán. Ostatní práva vyplývající z odškodnění pracovního úrazu nebo nemoci z povolání tím nejsou dotčena.“

Podle tohoto ustanovení platí, že odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání u právního vztahu založeného pracovním poměrem na dobu určitou nebo dohodou o pracovní činnosti založené na dobu určitou se postupuje stejně jako v případě pracovního poměru na dobu neurčitou. Výjimkou je pouze délka poskytování náhrady za ztrátu na výdělku. Náhrada za ztrátu na výdělku se poskytuje pouze po dobu, na kterou byl předmětný pracovněprávní vztah sjednán. Po uplynutí této doby bude náhrada poskytována pouze v případě, kdy je podle okolností možné předpokládat, že postižený by byl i nadále zaměstnán. Za tyto okolnosti je možné považovat předchozí opakované prodlužování pracovního poměru, uzavření pracovního poměru na dobu určitou z iniciativy zaměstnavatele. Tyto okolnosti ale posoudit nemohu, dotaz k nim nic bližšího neuvádí, musíte si je tedy rozhodnout sami.

Autor článku: 

Komentáře

Zeptám se...manžel začal před

15.05.2011 - 13:03 Robert Hýža
Zeptám se...manžel začal před měsícem dělat na živnost.Firma kde pracoval 10let šíleně snížila mzdy tak byl donucen změnit práci.Po 14 dnech v nové práci mu začli trnout ruce(v noci šíleně)byl u lékaře a má ucpané karpály a prý je nutná operace.Bohužel máme na barák hypotéku a bez mzdy to nejde.Doba léčení jedné ruky je 6 týdnů .Z mé výplaty to neutáhnem.Nevíte jak to je na živnosti?Asi bude na nule co?

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail