Odbory chtějí ovlivnit normy EU, aby stroje byly bezpečnější

Zdroj: 

K 80% smrtelných pracovních úrazů v zemích EU došlo při práci se stroji a zařízeními. Odboráři zemí EU se chtějí podílet na vytváření směrnic o tom, jak by měly vypadat pracovní stroje.

Odboráři ze zemí EU se chtějí začít podílet na vytváření evropských směrnic o tom, jak by měly vypadat pracovní stroje ve firmách a továrnách. Jak uvedli představitelé odborů ze států EU na podzimním pražském semináři o zapojení odborů do přípravy směrnic, ročně na následky zranění v zaměstnání zemře v EU asi 6000 lidí. Osmdesát procent těchto smrtelných pracovních úrazů vznikne při práci se stroji a zařízeními. Pracovních úrazů se ročně přihodí statisíce. V ČR podle místopředsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Pavla Skácelíka v posledních letech pracovní úrazovost a úmrtnost klesá. Přesto však zranění v zaměstnání zaplatí ročně životem asi 180 lidí, úrazů se stane kolem 65 tisíc.

Výsledkem pražského jednání by měl být podle jeho účastníků „politický dopis“ pro Evropskou komisi a Radu Evropy o tom, že se odboráři členských států chtějí do přípravy požadavků na stroje zapojit. List by měl obsahovat i konkrétní návrhy na úpravy strojů, které chtějí odbory do směrnic dostat. Evropské směrnice by měly podle odborářů obsahovat podrobné technické údaje a požadavky, které by měly stroje a strojová zařízení splňovat. Jejich výrobci by je pak při výrobě či montáži museli dodržovat. Od zapracování svých požadavků na podobu a konstrukci technických zařízení do evropských norem si odboráři slibují zvýšení bezpečnosti zaměstnanců při práci.

„Normy se zatím vytvářely za zavřenými dveřmi. Neměli by je tvořit jen výrobci a soukromé společnosti, ale i ti, kteří se stroji pracují,“ uvedl Tom Melish ze zaměstnanecké skupiny tzv. lucemburského poradního výboru pro bezpečnost, hygienu a ochranu zdraví při práci. Tato organizace působí jako poradce Evropské komise a kromě zástupců zaměstnanců sdružuje i představitele zaměstnavatelů a vlád ze všech zemí unie. Podle švédského zástupce Svena Bergstroema může být skutečnost, že o podobě strojů rozhodují pouze jejich výrobci, pro pracovníky dokonce nebezpečné. Firmy se totiž při produkci ohlížejí hlavně na co nejnižší náklady a na zvýšení zisku.

ZDROJ:
Odbory chtějí ovlivnit normy EU, aby stroje byly bezpečnější. In Technik, č. 11, 2005, s. 6.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail