Odborná způsobilost v elektrotechnice je v mém případě v ohrožení

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla Ivana Blažková z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i., a Ing. Oldřich Küchler z Technické inspekce ČR.

Jsem vyučen v učebním oboru s maturitou s názvem „mechanik automatizační techniky“ s kódem 04 – 44 – 4 a maturoval jsem v roce 1987. V průběhu čtyřletého studia byla příprava v elektrotechnice součástí jak studia, tak i praktického výcviku. Zároveň pro zaměstnání v tomto oboru je práce na elektrickém zařízení převažující součástí práce. „Vyhláška 50“ je nezbytným předpokladem pro vykonávání mé profese. Práce spočívá v údržbě, opravách a montážích zařízení pro měření, řízení a regulaci technologických procesů téměř ze 100 % napájená a využívající elektřinu (totožné s oborem měření a regulace). Po více než dvaceti letech v oboru jsem se setkal se zpochybněním odborné způsobilosti pro pravidelné přezkoušení. Pro svou práci potřebuji a již více než 10 let mám a obhajuji § 8 a 10 této vyhlášky. Podle zkoušejícího nemám z titulu svého oboru nárok na získání tohoto oprávnění. Předložil jsem mu vysvědčení ze všech čtyř ročníků, které dokazují elektrotechnické zaměření mého oboru, ale ani to ho příliš nepřesvědčilo. Ve vyhlášce č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice, není můj učební obor uveden. Je možné, že učební obor „mechanik automatizační techniky“ není považovaný za elektrotechnické vzdělání? A pokud ne, existuje nějaké řešení této situace, abych neztratil možnost pracovat ve svém současném oboru?

Vyhláška č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice, ve znění vyhl. č. 98/1982 Sb., v příloze č. 2 - Odborné vzdělání neobsahuje číselný znak ani název učebního oboru č. 04-44-4 mechanik automatizační techniky. Pravděpodobně na tomto učilišti není závěrečná zkouška, případně maturita z elektrotechniky. V tom případě je možné obrátit se na Technickou inspekci ČR, problém vysvětlit a požádat o řešení.

Ing. Oldřich Küchler, ředitel Technické inspekce ČR, poslal k dotazu následující vyjádření: "Organizace přezkoušení z vyhlášky č. 50/1978 Sb. je věcí zaměstnavatele. V praxi se používá princip, že pokud jste v minulosti byl držitelem osvědčení z vyhlášky 50/1978 Sb. určitého rozsahu a není důvod pro jeho omezení, můžete si osvědčení v původním rozsahu obnovit na základě úspěšného složení zkoušky."

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail