Ochrana zdraví ve školách v novém školním roce

Zdroj: 

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví vydalo doplnění manuálu k provozu škol a školských zařízení ve školním roce 2020/2021 vzhledem ke COVID-19.

„Opatření byla vytvářena odborníky na hygienu, kteří mají zkušenosti s provozem škol a školských zařízení. Základní, co je důležité dodržovat, jsou pravidla osobní hygieny. Je nutné edukovat o zásadách osobní hygieny, což je velmi zásadní. To platí stále a pro celou společnost - dezinfekce, mytí rukou, respirační hygiena. Velmi důležité, a přesto se na to zapomíná, je větrání prostor, a to nejen v covidovém období. Pravidelné větrání tříd je velmi zásadní pro chod a prevenci šíření dané choroby,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová na tiskové konferenci shrnula, jaký bude postup v případě zjištění nákazy ve škole. „Pokud se ve škole objeví pozitivní dítě, žák student, učitel, vždy standardně příslušná krajský hygienická stanice provede epidemiologické šetření v ohnisku nákazy. Poté rozhodne a vydá rozhodnutí o karanténě a o přijetí protiepidemických opatření. Jeden nakažený ve škole nemusí nutně znamenat uzavření celé školy. Je potřeba zdůraznit, že i v domácnostech těch, kterým byla uložena karanténa, je nutné důsledně dodržovat preventivní opatření, tedy omezit vzájemný kontakt v rodině, i v domácím prostředí nosit roušky, pravidelně dezinfikovat společnou toaletu, ale i další prostory, individualizovat prostředky denní potřeby, jako je například nádobí,“ řekla Jarmila Rážová.

„Co se týče škol v přírodě či výletů, v tuto chvíli nejsou zakázány, konání těchto akcí ale bude záviset na aktuální epidemiologické situaci,“ vysvětlil Robert Plaga.

Manuál kromě hygienicko-epidemiologické části obsahuje také pravidla pro distanční vzdělávání.

Celá zpráva je zde.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail