Normy spotřeby práce

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Pracuji jako řidič vysokozdvižného vozíku. Chtěl bych se zeptat, jestli zaměstnavatel může stanovit normou počet břemen - krabic sundaných na hodinu.

Ano, domnívám se, že je to i správné, aby zaměstnavatel vám všem, kteří pracujete s těmito vozíky, stanovil stejné normy práce. Jedině tak může zaměstnavatel zajistit, že za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty bude příslušet všem zaměstnancům stejná mzda. Stejnou prací nebo prací stejné hodnoty se podle ustanovení § 110 zákoníku práce (ZP) rozumí práce stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, která se koná ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách, při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce.

Podle zákoníku práce lze za spravedlivou odměnu za práci považovat pouze takovou odměnu, která je poskytována na základě rovného zacházení se zaměstnanci.

Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel odpovídá za uplatnění hledisek pro poskytování stejné mzdy za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty a podmínek pro jejich posouzení při všech formách utváření mezd, musí asi u vás stanovit určitá kritéria nebo určitou normu složených krabic.

V souvislosti se stanovením norem bychom také měli zmínit § 300 ZP, podle kterého je zaměstnavatel povinen při určení množství požadované práce a pracovního tempa vzít v úvahu fyziologické a neuropsychické možnosti zaměstnance, předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a čas na přirozené potřeby, jídlo a oddech. V odst. 1 § 300 je dále uvedeno, že množství požadované práce a pracovní tempo je možné určit také normou spotřeby práce. Podle odst. 2 je zaměstnavatel povinen zabezpečit, aby podmínky podle odstavce 1, popřípadě norma spotřeby práce, byla-li jím určena, byly vytvořeny před zahájením práce.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail