Noční práce mladistvých

Na dotaz odpověděla Helena Hurisová

Dotaz:
Dostali jsme se s kolegou do teoretického sporu ohledně noční práce mladistvých, která je pochopitelně zakázána. Kolega uvádí, že hranice věku je do 16ti let a v takovém případě hrozí zaměstnavateli pokuta max. 200 000, já myslím, že je to částka daleko vyšší a ani věková hranice se mi příliš nezdá.
Můžete mi prosím krátce sdělit, jaká je skutečnost?

Odpověď:
Noční práci mohou mladiství starší 16 let vykonávat výjimečně pokud nepřesáhne jednu hodinu, jestliže je to třeba pro jejich výchovu k povolání. Tato noční práce musí bezprostředně navazovat na jeho práci připadající podle rozvrhu pracovních směn na denní dobu (viz § 166, odst. 1, Zák. práce).
Státní odborný dozor nad bezpečností práce může ukládat pokuty až do částky 500 tisíc Kč. V případě nedodržení nově stanoveného termínu k odstranění nedostatků může původně uloženou pokutu zvýšit až o 100 % (§ 6 odst. 2 písm. b, zákon č. 174/1968 Sb., ve znění pozdějších předpisů).

Na dotaz odpověděla Helena Hurisová

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail