Nevyhovující pracovní podmínky řidiče v horku

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Přítel pracuje jako řidič kamionu. Jezdí jen po ČR. V těchto horkých dnech se dostal do situace, kdy může spustit klimatizaci ve vozidle jen za jízdy, jelikož je závislá na chodu motoru vozidla. Klimatizaci tedy nemůže pouštět, pokud právě vykonává nařízenou dobu odpočinku. Nyní si nemůže stáhnout ani okénka u vozidla, jelikož se mu porouchalo zařízení na jejich stahování. Na to mu zaměstnavatel řekl, že na všechny opravy tohoto druhu bylo vyhlášeno tzv. storno. V nadprůměrně horkých dnech naměřil v době svého povinného odpočinku ve vozidle 76 °C. Je zaměstnavatel povinen tuto situaci napravit? 

Tady doporučuji Vašemu příteli jediné, říci zaměstnavateli, že odmítá vykonávat práci, která bezprostředně a vážným způsobem ohrožuje jeho zdraví a odvolat se na § 106 odst. 2 zákoníku práce. Pak ať si Váš přítel sedne a řekne, že s vozem nevyjede dříve, než bude opravena závada. Tato doba je překážkou na straně zaměstnavatele podle § 208 zákoníku práce a přísluší za ni náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Jinak podmínky ochrany zdraví při nepříznivých mikroklimatických podmínkách, při zátěži teplem a zátěži chladem upravuje nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Pro účely tohoto nařízení vlády (zejména pro poskytování ochranných nápojů) je práce řidiče nákladního vozidla zařazena do třídy IIb.

 

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail