Nevím si rady s podezřením na nemoc z povolání

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Byl mi zjištěn syndrom karpálního tunelu, doporučená změna charakteru práce a při zhoršení operace. Požádala jsem ošetřující lékařku, aby mě poslala na kliniku pracovního lékařství. Dozví se o tom zaměstnavatel, že se šetří moje nemoc z povolání a jak se bere to, že během šetření budu nadále vykonávat svoji práci (šití kožených potahů na sedadla do kamionů)?

Určitě se to zaměstnavatel dozví. Tím, jak Vás Vaše ošetřující lékařka vyslala na ordinariát nemocí z povolání, rozjela celou mašinerii a ordinariát to bude konzultovat i s lékařem pracovnělékařské péče Vašeho zaměstnavatele. To musí. Podle zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách. Také příslušná krajská hygienická stanice asi bude provádět šetření u Vašeho zaměstnavatele, za jakých podmínek jste tam pracovala, a jestli za těchto podmínek mohla vzniknou Vaše nemoc tak, jak vznikla. Podle zákona se totiž u nemocí z povolání musí zásadně zjistit poslední zaměstnavatel, u kterého pracoval zaměstnanec naposledy za podmínek, z nichž nemoc vzniká.

V každém případě, i kdyby bylo rozhodnuto, že zatím nejde o nemoc z povolání, ale jen o ohrožení nemocí z povolání, tak bude posudek ordinariátu nemocí z povolání zaslán jak lékaři pracovnělékařské péče Vašeho zaměstnavatele, tak zaměstnavateli samotnému. Zaměstnavatel Vás určitě vyšle na mimořádnou lékařskou prohlídku, aby se mohlo rozhodnout, jakou práci budete moci dále vykonávat. Zaměstnavatel se musí také sám chránit a zákon mu výslovně ukládá, že nesmí připustit, aby zaměstnanec vykonával práce, které neodpovídají jeho zdravotnímu stavu a schopnostem (§ 103 odst. 1 zákoníku práce).

Ve Vašem případě je prognóza asi taková. Pokud ordinariát uzná zatím pouze ohrožení nemocí z povolání, tak byste se měla snažit, aby Vás zaměstnavatel převedl na jinou vhodnou práci a abyste u něj mohla pracovat i nadále. Jen po tu dobu (myslím po dobu trvání pracovního poměru u Vašeho zaměstnavatele) budete pobírat doplatek podle § 139 zákoníku práce do průměrného výdělku před převedením. Ten se pobírá pouze po dobu trvání pracovního poměru. Jinak ostatní náhrady byste mohla dostat, až když by byla Vaše nemoc uznána za nemoc z povolání. To by pak odpovídal Váš zaměstnavatel, i když byste nakonec u něj momentálně nepracovala. Pro nemoci z povolání totiž platí jiné pravidlo než u pracovních úrazů – u nemocí odpovídá poslední zaměstnavatel, u kterého postižený pracoval za podmínek, z nichž nemoc z povolání vzniká, byť zaměstnanec u něj již nepracuje.

Autor článku: 

Komentáře

Promlčecí doba-prac úrazu.

24.10.2017 - 18:31 valentin rukavička
Dobrý den, před lety jsem při cestě ze zaměstnání, jedná se o sobotu kdy jsem byl povolán odvézt svého nadřízenéh jako řidič na letiště.Př návratu jsem byl těžce zraněn jako osoba přepravovaná. Bylo to v roce 1993 a byl jsem více než 6 měsíců neshopen z toho 3 měsíce hospitalizace.Mohl to bít pracovní úraz? Zaměstnavatel bral věc jako můj úraz a neštastnou náhodu.Já ze strachu o ztrátu dobrého zaměstnání ve věci nijak nekonal.Zaměstnavatel mě často navštěvoval a informoval se na můj zdravotní stav.Na moje místo vzal brigádníka a já byl na nemocenské.Nyní můj zdravotní stav není dobrý jsem v 1,stupni invalidní a od roku 1993 TP. Mám zdravotní omezení a nemohu sehnat zaměstnání jsem muž 60 let.Po jedenácti měsících bez podpory v nezaměstnanosti.Dle vyjádření někdejšího zam,nebyl úraz pracovní,a nebyl zaznamenán.Po 34 letech zaměstnání, jsem musel opustit zaměstnavatele dohodou o rozvázání prp.Děkuji za pomoc v mém problému-odpověd.Valentin Rukavička

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail