Neuskutečněná směna ve svátek a náhrada mzdy

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Jsme prodejna železářství, v sobotu máme otevřeno do 12 hodin. A pokud na sobotu vyjde svátek, zaplacený ho nemáme, i když všechny ostatní soboty pracujeme. A také jsem se dočetla, že práce v sobotu může být nařízena pouze ve výjimečných případech.

Zákoník práce (ZP) v § 92 stanoví výslovně: „(1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu v trvání alespoň 35 hodin. Nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit u mladistvého zaměstnance méně než 48 hodin. (2) Jestliže to umožňuje provoz zaměstnavatele, stanoví se nepřetržitý odpočinek v týdnu všem zaměstnancům na stejný den a tak, aby do něho spadala neděle.

Nepřetržitý odpočinek v týdnu je delší doba odpočinku, kterou by zaměstnanec měl mít možnost čerpat jednou během sedmi po době následujících dnů. Délka odpočinku je stanovena minimálně na 35 hodin, resp. u mladistvých na 48 hodin. Rozhodnutí o dnech, kdy bude nepřetržitý odpočinek v týdnu čerpán, je na zaměstnavateli. Nepřetržitý odpočinek v týdnu by měl být stanoven všem zaměstnancům na stejný den, pokud možno v neděli. Pokud to však z provozních důvodů není možné, pak neurčí zaměstnavatel nepřetržitý odpočinek v týdnu ani na neděli. I zde však platí zásada rovného zacházení.

Proto nelze tvrdit, že by práce v sobotu měla být nařízena jen ve výjimečných případech. V obchodu i ve službách je zcela běžná práce v sobotu. Navíc tím, že vaše směna v sobotu končí ve 12 hodin, máte i zcela naplněn limit délky nepřetržitého odpočinku v týdnu (35 hodin, tedy od soboty 12.00 do začátku směny v pondělí).

Pokud se týká mzdy, tak upozorňuji, že podle § 118 ZP máte za práci v sobotu nárok na příplatek za práci v sobotu a neděli ve výši 10 % průměrného výdělku. Pokud ve svátek máte zavřeno a nepracujete, pak máte podle § 115 odst. 3 ZP nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku, která Vám ušla v důsledku svátku. Vycházím z toho, že jste odměňováni hodinovou mzdou a že Vaše mzda je přímo úměrná počtu odpracovaných hodin. Proto, když Vám v důsledku svátku odpadne směna, dosáhnete nižší mzdy (mzda Vám ujde), a máte proto právo na náhradu mzdy.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail