Nepřípustná úprava pracovní doby ve prospěch zaměstnavatele

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Je přípustné zaokrouhlování směny THP? Může zaměstnavatel zaokrouhlovat pracovní dobu, např. pracovník přijde v 7:01 a označí se mu příchod 7:05? A ještě se odečítá 5 minut u THP na převlečení při příchodu i při odchodu, tzn. -10 minut z pracovní doby denně. To dělá několik hodin za měsíc.

Pracovní dobu musí zaměstnavatel vykazovat přesně na minuty, žádné zaokrouhlování nepřichází v úvahu, to by byl neoprávněný majetkový prospěch zaměstnavatele a svým způsobem vykořisťování zaměstnance, protože by zaměstnanec  - jak uvádíte v dotaze - ve svém součtu pracoval pro zaměstnavatele hodiny zadarmo.

Zákoník práce říká, že zaměstnanec je povinen konat práci osobně v rozvržené pracovní době a to znamená, že zaměstnavatel mu musí rozvrhnout na jeho pracovišti pracovní dobu od... do... a od té doby se nic odečítat nemůže.

Starý zákoník práce říkal, že zaměstnavatel může v kolektivní smlouvě sjednat, nebo ve vnitřním předpisu stanovit, jakou dobu z doby potřebné k osobní očistě po skončení práce lze započítat do pracovní doby. To ale znamená, že zaměstnavatel může stanovit, že například zaměstnanci končí práci o 15 minut dříve, 15 minut mají na převlékání.

To zákoník práce dnes již výslovně neuvádí, protože se to rozumí samo sebou. Zaměstnavatel může zaměstnancům pracovní dobu (samozřejmě bez snížení mzdy) zkrátit, ale nemůže jim ji prodlužovat, jako to dělá Váš zaměstnavatel.

Pokud byste měli v tomto směru problémy se zaměstnavatelem, doporučuji se obrátit na Státní úřad inspekce práce nebo místně příslušný oblastní inspektorát práce.

Autor článku: 

Komentáře

Takže pokud mám stanovenou

30.09.2015 - 16:22 Martina Bebrová
Takže pokud mám stanovenou pracovní dobu od 7 do 15:30, příchod mam 7:01 nemusim si nadelavat pul hodiny? Máme podepsané nejaké nařízení zaměstavatele, že musíme. Maji na to tedy pravo?

Re:

30.09.2015 - 17:52 Radoslav Vlasák
Nechci "fušovat" paní doktorce Dandové do "řemesla", ale - stran dotazu - se domnívám, že pokud je pracovní doba od 7:00 hod., vyznačený příchod v 7:01 je již jednoznačně příchodem pozdním. Podle mého náhledu je půlhodina naddělání ze strany zaměstnavatele "košer" - pokud se pamatuji, postupovalo se tak (vyjma tzv. volné či klouzavé pracovní doby) vždycky. Navíc by se daly opakované pozdní příchody (byť jen o nějakou tu minutu) i přes naddělání považovat za soustavné, byť méně závažné porušování pracovních povinností, a po písemném upozornění by mohla následovat i výpověď z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele (§ 52 odst. g zákoníku práce).

Re:

06.10.2015 - 12:18 Zuz Kxxx
A čo keď mám flexibilnú pracovnú dobu,ja si odpichnem 6:46 a musím odísť až 15:30 ( v prípade že chcem mať splnený 8hod fond v daný deň), pretože sa mi príchod počíta až od 7?

Re:

06.10.2015 - 12:18 Zuz Kxxx
A čo keď mám flexibilnú pracovnú dobu,ja si odpichnem 6:46 a musím odísť až 15:30 ( v prípade že chcem mať splnený 8hod fond v daný deň), pretože sa mi príchod počíta až od 7?

Re:

09.10.2015 - 00:21 Radoslav Vlasák
Podle mne záleží na tom, jak pravidla používání flexibilní pracovní doby podrobněji upraví zaměstnavatel. Ale že by se někde "počítalo" na minuty, si nemyslím - většinou to bývá na půlhodiny, výjimečně na 15 minut.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail