Nemoc z povolání a výpověď z organizačních důvodů

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Mám 17 let nemoc z povolání, alergii na vazelínu. Před 17 lety jsem byla z tohoto důvodu přeřazena na jinou administrativní práci, nyní mi hrozí výpověď z organizačních důvodů. Na jaké odstupné, případně rentu bych měla mít nárok?

Pokud skutečně obdržíte výpověď z organizačních důvodů podle § 52 písm. c) zákoníku práce, pak máte nárok na odstupné podle § 67 zákoníku práce, jehož výše závisí na délce trvání pracovního poměru u zaměstnavatele. Z Vašeho dotazu mi vyplývá, že pracujete u zaměstnavatele minimálně 17 let, takže byste měla mít nárok na odstupné minimálně ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis zaměstnavatele (popř. Vaše dohoda se zaměstnavatelem) mohou tuto částku navýšit.

Vaše nároky spojené s odškodněním nemoci z povolání však skončením pracovního poměru nezaniknou, budou trvat i nadále.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail