Nejasnosti ve školení tzv. řidičů - referentů

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Mám dotaz v oblasti školení "řidičů - referentů". Z příspěvků ohledně jejich školení jsem pochopil, že není přesně zákonem stanovena podoba školení. Chápu tedy dobře, že pokud jsem odborně způsobilá osoba v prevenci rizik (OZO), mohu nastavit podobu školení a provádět poté školení pro zaměstnance svépomocí? Jde o to, že pro naši firmu školení zajišťovala externí OZO, která bude z úsporných důvodů odvolána. Bude zajišťovat pouze školení řidičů vysokozdvižných vozíků, tam musí být určitě nějaká specializace, že?

Ano to máte plnou pravdu, školení "řidičů referentských vozidel" dnes není skutečně žádným právním předpisem stanoveno. To je stejné jako školení jiných zaměstnanců vykonávajících vysoce rizikové práce, i s tím si musí zaměstnavatel poradit sám. Proto máte plnou pravdu, že školení "řidičů referentských vozidel" si může zaměstnavatel zajistit odborně způsobilou osobou v prevenci rizik, stejně žádná jiná "vyšší" specializace než OZO není. Vy si zjistíte rizika, Vy víte kam dotyční řidiči jezdí, jaká rizika jejich jízda představuje a podle toho můžete školit. Jiné je školení ve firmě, odkud řidiči jezdí na různé akce, semináře apod. a jiné je ve firmě, kde např. rozvážejí pečivo. Samozřejmě, že obsluha vysokozdvižného vozíku je určitá specializace, tak se vyplatí školení nějakým učitelem manipulace s vozíkem, tedy odborníkem školitelem. Jinak ale trvám na tom, že osoba odborně způsobilá v prevenci rizik je tou hlavní osobou, která je kompetentní k tomu, aby školila prevenci rizik.

Autor článku: 

Komentáře

S názorem paní doktorky lze

30.05.2011 - 09:05 Tomáš Neugebauer
S názorem paní doktorky lze jen plně souhlasit. Popis, jak je tomu v současné době se školeními všech řidičů motorových vozidel, včetně OSVČ, můžete nalézt na adrese: http://bozppo.vfn.cz/skoleni_ridicu.htm.

Souhlas

01.06.2011 - 14:34 Eduard Šimánek
Rovněž souhlasím a doporučuji v rámci systému řízení BOZP stanovit předpisem zaměstnavatele rozsah a termíny školení, požadavek na "způsobilost" školitlele, rozsah vedení dokumentace o školení, způsob ověřování znalostí, zda je nutný praktický zácvik pro některé úkony (např. připojování vozíků) a případně ověření praktických dovedností řidičů s ohledem na jejich pracovní zařazení. Samozřejmě vše v reakci na identifikaci nebezpečí a zhodnocení relevantních rizik.:-)

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail