Následky související s pracovním úrazem. Pojišťovna nesouhlasí

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

V prosinci 2017 se mi stal pracovní úraz (natržení svalu v rameni). Zaměstnavatel úraz uznal a pojišťovna vše v roce 2018 po konzervativní léčbě zaplatila. Po mém zapojení do pracovního procesu se bolesti neustále vraceli, a tak lékař rozhodl o vyšetření CT, kde se potvrdilo utržení svalu. V srpnu 2019 jsem proto podstoupil operaci, kde mi byl sval přišit. V pracovní neschopnosti jsem byl až do konce ledna 2020. Nyní mi pojišťovna napsala, že se o žádný úraz nejedná, že podle jejich znalce jde o degenerativní onemocnění ramenního kloubu. Já však s kloubem nic nemám. Mohu poprosit radu, jak k tomuto přistoupit?

K tomu se musí především vyjádřit lékaři. V dotazu uvádíte, že v prosinci 2017 došlo při úrazu k natržení svalu a že v roce 2019 lékaři zjistili, že sval je utržený. Co se tedy v mezidobí stalo? Mohlo k utržení svalu dojít i při běžné námaze? Pojišťovna asi dovozuje, že k utržení svalu došlo mimo zaměstnání, tedy mimo výkon práce a příčinnou souvislost s ním. K tomu se ovšem musí vyjádřit lékaři. Lékaři by Vám měli vydat jasný a stručný posudek, že operace v srpnu 2019 byla v příčinné souvislosti s úrazem z prosince 2017, že stav ze srpna 2019 je následkem úrazu z prosince 2017 a že nebýt pracovního úrazu v prosinci 2017, by nemohlo dojít ke stavu, který si vyžádal operaci.

Toto pak předložte pojišťovně a uvidíte, jak se zachová. Nakonec byste se s nimi (tedy se zaměstnavatelem, pojišťovna by byla jen vedlejší účastník) musel soudit. Pojišťovna má často „svoji hlavu“ a její lékaři dovozují různé závěry, proto se musíte bránit. Doporučuji, abyste přinesl od lékařů posudek, že ta operace je v příčinné souvislosti s původním pracovním úrazem, a to předal zaměstnavateli a ať se s pojišťovnou „dohaduje“ zaměstnavatel, on úraz uznal jako pracovní a on je odpovědný za odškodnění pracovního úrazu a on musí s pojišťovnou jednat.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail