Dotaz byl publikován v Novinách odborového svazu státních orgánů a organizací a odpověděla na něj Anna Řídká.
S kolegy a kolegyněmi pracujeme v příspěvkové organizaci v oboru lesnictví a naše každodenní práce obnáší přenášení těžkých břemen při těžbě dřeva s motorovou pilou. Je nám zaměstnavatel povinen platit rizikový příplatek? Nutno říct, že nám zaměstnavatel neposkytuje k práci vhodnou techniku, a to nám při práci rozhodně nepomáhá.
Zmiňovaný „rizikový příplatek“ bude zaměstnavatelem přiznán jako příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí (viz. § 128 odst. 1 zákoníku práce). Příplatek musí být přiznán nejméně ve výši 5 % základní sazby minimální mzdy pro daný rok. V roce 2024 to tedy znamená, že za každou hodinu, kterou si odpracujete ve ztíženém pracovním prostředí za působení jednoho ztěžujícího vlivu, byste měl dostat min. příplatek ve výši 5,62 Kč/hod. Pokud působí více ztěžujících vlivů podle § 6 odst. 2 nařízení vlády č. 567/2006 Sb., příplatek se za tyto další vlivy sčítá. Výši příplatku (tedy i příplatek vyšší než 5 %) určí zaměstnanci či zaměstnankyni zaměstnavatel podle míry rizika, intenzity a doby působení ztěžujících vlivů.
Pokud tedy pracujete v prostředí, kde na vás jako ztěžující vlivy působí jak prach, hluk či vibrace přenášené na ruce, tak neúnosná tepelná zátěž, hodinový příplatek bych vynásobila čtyřmi.
Co se týká fyzické zátěže, zde platí, že pokud vykonávaná práce překračuje hygienické limity (toto by měla být schopna posoudit odborně způsobilá osoba v prevenci rizik), zaměstnavatel tomu musí přizpůsobit organizaci práce podle nařízení vlády č. 361/2007 Sb., včetně poskytování bezpečnostních přestávek.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
rizikový příplatek,