NAPO na Veletrhu vědy

Zdroj: 

Veletrh vědy se letos konal od 2. do 4. června na výstavišti v pražských Letňanech. Tato populárně naučná akce, kterou od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR, se každoročně těší velkému zájmu návštěvníků zvláště z řad dětí, žáků a studentů. Například v roce 2019 jich bylo přes 30 tisíc.

Již několik let na něm rovněž nesmí chybět společný stánek Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA), Ministerstva práce a sociálních věcí, Státního úřadu inspekce práce a Výzkumného ústavu bezpečnosti práce. A oblíbená postavička jménem Napo, která rozdávala mezi účastníky kromě přátelských pozdravů a dobré nálady také DVD se svými filmy. Ty jsme na stánku promítali a stejně jako na jiných veletrzích se tak dostávaly do povědomí nejširší veřejnosti. Filmy o Napovi jsou jazykově bezbariérové, mohou je tedy sledovat i cizinci, kteří se u našeho stánku také zastavovali.

Kromě klasického dotazníku zjišťujícího, jak dalece jsou návštěvníci obeznámeni s tímto sympatickým animovaným hrdinou, který vtipně řeší rizikové situace, byly hlavně pro děti připraveny různé soutěžní kvízy s bezpečnostní tematikou, za jejichž vyplnění dostávaly drobné dárky - klíčenky, tužky, antistresové míčky, svítící pásky apod. Také desinfekce a respirátory, které ale momentálně nejsou v kurzu.

Ti nejmladší si mohli složit kostky nebo puzzle, ti starší například určit správnou pozici při práci s notebookem nebo vyluštit jednoduchou křížovku, zaškrtnout vhodnou polohu při manipulaci s břemeny nebo správně přiřadit čísla tísňového volání, což dětem šlo nejlépe. V rizikové situaci by se tedy, podobně jako Napo, neztratily.

Zatímco se mladší žáci potýkali s hádankami, hlouček středoškoláků zaujatě sledoval příběh filmu s Napem. Ač zády k obrazovce, z jejich výrazů jsme poznali, že se tam děje něco dramatického.

Jejich zájem nás těšil a snažili jsme se inspirovat učitele, aby své svěřence zábavnou formou o BOZP poučovali a vyplnili tak třeba část vyučovací hodiny. Nemuseli být smutní, že se na ně tentokrát DVD nedostalo, všechny filmy najdou na internetu, včetně těch pro ně přímo určených - Napo pro učitele. A pokud by chtěli dát přednost jiným vzdělávacím materiálům zaměřeným na BOZP, najdou je například na webových stránkách Bezpečnost a ochrana zdraví ve školách.

Museli jsme vyvést z omylu ty, kteří se domnívali, že Napo je nějakou novinkou. Světlo světa spatřil už v minulém století. Od té doby vznikla řada filmů - Napo ve filmu boz(p) na start!; Napo ve filmu hluku stop; Napo ve filmu bezpečnost na staveništi; Napo a... bezpečnost v pohybu; Napo a... tepelný stres; Napo a práce ve výškách; Napo pracuje na dálku, aby zastavil pandemii; Napo ve filmu posviťme si na břemena - 2021; nejnovější Napo a roboti na pracovišti a další. Svoje téma si jistě vybere každý.

Tak ať vás stále baví!

Autor článku: 
NAPO na Veletrhu vědy 2. až 4. 6. 2022
NAPO na Veletrhu vědy 2. až 4. 6. 2022
BOZP na Veletrhu vědy 2. až 4. 6. 2022
BOZP na Veletrhu vědy 2. až 4. 6. 2022
BOZP na Veletrhu vědy 2. až 4. 6. 2022
NAPO mezi studenty na Veletrhu vědy 2. až 4. 6. 2022
BOZP na Veletrhu vědy 2. až 4. 6. 2022

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail